ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 111
                                               

Florent Buca

Florent Buca, i lindur ne Gjilan-Kosove, eshte artist vizuel. Ai ka mbaruar studimet baze dhe ato post-diplomike ne Universitetin e Prishtines, dega e dizajnit grafik, tek profesori me renome Shyqri Nimani. Arti Grafik, Grafika reklamuese, Kaligr ...

                                               

Historia e Jordanisë

Historia e Jordanise Ne antikitet, Jordania e dteve te sotme, u be vendi i disa mbreterive te lashta Semitik Kanaanit folese, qe perfshinin mbreterine e Edomit, ne mbreterine e Moabit, mbreterine e Amonit, mbreterine e Izraelit dhe gjithashtu Ama ...

                                               

Henry Morgan

Sir Henry Morgan ishte nje pirate uellsian, pronar i tokes, pronar skallverish dhe me vone, Toger i Guvernatorit te Xhamajkes. Nga baza e tij ne Port Royal, Xhamajke, ai bastisi vendbanime dhe anije ne Spanish Main, duke u bere i pasur siç ai e b ...

                                               

Avatar

Avatar eshte nje film epik fantastiko-shkencor i vitit 2009, shkruar dhe prodhuar nga James Cameron me personzhet kryesor si Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez dhe Stephen Lang. Historia e filmit zhvillohet ne viti ...

                                               

Xhamia e Madhe e Halepit

Xhamia Emevi e Halepit ose Xhamia Omajade e Halepit eshte me e madhja dhe nje nga xhamite me te vjetra ne qytetin e Halepit, Siri. Ajo eshte e vendosur ne lagjen el-Xhalum te Qytetit te lashte te Halepit, nje vend i Trashegimise Boterore, prane h ...

                                               

Jordania

Jordania, zyrtarisht Mbreteria Hashimite e Jordanise, eshte nje mbreteri arabe ne Azine Perendimore, ne bregun lindor te lumit Jordan. Jordania kufizohet nga Arabia Saudite ne jug dhe ne lindje, nga Iraku ne veri-lindje, nga Siria ne veri, nga Pa ...

                                               

Pasaporta zvicrane

Pasaporta zvicrane eshte pasaport e leshuar per shtetasesit Zvicran per te lehtesuar udhetimet nderkombetare. Per te udhetuar mbrenda Evrope, shtetasesit zvicran munden te perdorin nje leternjoftim me disa perjashtme.

                                               

Bioenergjia

Fjala bioenergji rrjedh nga fjalet greke: bio- jete dhe energji- pune, veprim. Njeriu ekziston duke u sherbyer me energji universi, pra njeriu nuk eshte i kufizuar vetem me lekuren e vet, por edhe me potencialin e pakufizueshem te rrezeve ne hape ...

                                               

Dilkusha Kothi

Dilkusha Kothi eshte nje vile e rrenuar e i fillimit te shekullit te XIX e ndertuar ne stilin e Barokut Anglez ne zonen e qete te Dilkushas ne Lucknow ne shtetin indian te Uttar Pradeshit. Sot ka vetem pak kulla dhe muret e jashtme qe ruhen si mo ...

                                               

Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë

Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqiperise eshte nje Kishe Ortodokse Lindore Autoqefale e perhapur ne Shqiperi. Ze vendin e 13-te ne diptiket e Patriarkanes se Kostandinopojes dhe te 12-te ne diptiket e Patriarkanes se Moskes. Primati i saj mban tit ...

                                               

Arkitektura Budiste

Arkitektura fetare budiste u zhvillua ne nenkontinentin indian ne shekullin e III p.e.s. Me arkitekturen e hershme fetare te budizmit jane te lidhura keto struktura: manastiret, vendet e adhurimit te relikeve dhe faltoret ose hollet e lutjeve, qe ...

                                               

Egjipti i lashtë

Egjipti i lashte ishte nje qyteterim i lashte ne Afriken Veriore lindore, i perqendruar ne rrjedhat e lumit Nil, ne ate qe eshte sot shteti modern i Egjiptit. Qyteterimi egjiptian filloi te ngrihej rreth 3150 p.e.r sipas kronologjise konvencional ...

                                               

Mihal Grameno

Mihal Grameno ka qene veprimtar i çeshtjes kombetare, luftetar me çeten e Çerçiz Topullit, botues dhe shkrimtar shqiptar. Vleresohet se vendi i Gramenos ne letersine shqiptare eshte kryesisht si publicist e pamfletist i jetes politike

                                               

Pallati Drottningholm

Pallati Drottningholm eshte nje rezidence banimi private e familjes mbreterore suedeze. Ajo eshte e vendosur ne Drottningholm. E ndertuar ne ishull Lovön, kjo eshte nje nga Pallatet Mbreterore te Suedise. Ajo eshte ndertuar fillimisht ne fund te ...

                                               

Dimal (i vjetër)

Dimali ka qene nje nga qytetet me te fortifikuara te Ilirise dhe ka luajtur nje rol te rendesishem ne lufterat iliro-romake. Simbole i qytetit ka qene djaloshi Dimal,i cili ishte kampion i lojrave te organizuara.

                                               

Anıtkabir

Anıtkabir eshte mauzoleu i Mustafa Qemal Ataturkut, udheheqesit te Luftes se Pavaresise Turke dhe themeluesi dhe Presidenti i pare i Republikes se Turqise. Ajo eshte e vendosur ne Ankara dhe eshte projektuar nga arkitektet Profesor Emin Onat dhe ...

                                               

Shpella e Kaurit

Mbi te tatepjeten" thike” qe zbret ne brigjet e Liqenit te Komanit ne Puke,ndodhet nje prej shpellave me te vecanta ne Shqiperi, per sa i perket historise se saj. Ndonese vetem 40 minuta larg nga qyteti verior i Pukes, Shpella e Kaurit ishte thua ...

                                               

Lumbini

Lumbini eshte nje vend pelegrinazhi budist ne distriktin Rupandehi te Nepali. Eshte vendi ku, sipas tradies budiste, mbreteresha Mayadevi solli ne jete Siddhartha Gautama-n ne vitin 563 p.e.s. Gautama, i icili e arriti ndriçimin rreth vitit 528 p ...

                                               

Eritrea

Eritrea ndodhet ne pjesen veri-lindore te Afrikes dhe ne pjesen lindore te vendit ka dalje ne Detin e Kuq. Pjesa tjeter e Eritrese kufizohet ne jug me Xhibutin, ne jug-perendim me Etiopine dhe pjesa veri-perendimore kufizohet me Sudanin.

                                               

Arkitektura Vixhajanagara

Arkitektura Vijayanagara e periudhes midis viteve 1336-1565 ishte nje stil i shquar ndertimor qe u zhvillua gjate sundimit te perandorise hindu Vijayanagar. Perandoria sundonte Indine e Jugut, nga kryeqyteti i tyre ne Vijayanagara, ne brigjet e l ...

                                               

Visby

Visby eshte nje qytete ne Gotland dhe qytet kryesor ne komunen e Gotland, selia qarkun e qarkut Gotland dhe qytetin dioqeza e Visby Dioqeza. qytet mesjetar Hanseatic e Visby eshte qe nga viti 1995 nje Trashegimise Boterore te UNESKO Site. Visby, ...

                                               

Illyria (engjëll)

Illyria - Iliria eshte nje personazh imagjinar ne Angel seri televizive, dhe luajtur nga Amy Acker. Iliria eshte nje demon, nje nga legjendar ato te vjetra, duke i dhene te fuqishme dhe kompetencat e saj mbinatyror. Kjo do te perdorin kur ajo ndi ...

                                               

Gjenealogjia e Ali Pashë Tepelenës

Gjenealogjia e Ali Pashe Tepelenes Gjinia: Histori. Autori: Dorian Koçi. Shtepia botuese: "Streha". Viti i botimit 2014. Faqet e librit 240. ISBN 978-9928-4206-1-9 Mbi librin: "Gjenealogjia e Ali Pashe Tepelenes", eshte nje liber, me te cilin stu ...

                                               

Topiajt

Topia eshte nje mbiemer e nje familjeje feudale te rendesishme shqiptare. Se pari ishin vasale te Mbreterise se Napolit. Me vone sundoshin mbi Shqiperine e Mesme si mbreter te pavarur. Si anetar i pare i fisit permendet Tanush Topia ne e treten e ...

                                               

Aranitët

Aranitet kane qene nje familje fisnike arberore qe zoteronte vise te shtrira ne Arberi dhe vendet perreth nga shek. XI deri ne XVI. Zoterimet e tyre shtriheshin pergjate lugines se Shkumbinit dhe Via Egnatia e deri ne qytetin e sotem te Manastirit.

                                               

Prejardhja

Prejardhja mund ti referohen: Historia e origjines, ose historia e derdhjes, nje tregim imagjinar qe shpjegon pse diçka eshte menyra si eshte Miti i krijimit, nje tregim simbolik se si filloi bota dhe se si njerezit erdhen per te banuar ne te Ori ...

                                               

Moisi Golemi

Moisi Golemi i njohur edhe si Moisi Dibrani ka qene fisnik arber dhe komandant i Lidhjes se Lezhes. Me 1443-44 shtiu ne dore zoterimet osmane ne viset e Dibres. Per nje periudhe te shkurter, iu bashkua osmaneve pas humbjes se Beratit, por se shpe ...

                                               

Kujtim i shkurtër mbi pasardhësit e familjes sonë të Muzakajve

Fisniku shqiptar, Gjon Muzaka, i cili kishte ikur nga Arberia ne vitin 1479 dhe ndodhej i merguar ne Napoli, ishte shume i moshuar per t’i hipur kalit dhe per te marshuar i armatosur, krahas aleateve te tij evropiane per te çliruar atdheun e tij. ...

                                               

Grupi etnik

Grupi etnik, ose etniciteti, eshte nje kategori njerezish qe identifikohen me njeri-tjetrin bazuar ne ngjashmeri te tilla si origjina e perbashket, gjuha, historia, shoqeria, kultura ose kombi. Etnia zakonisht eshte nje status i trasheguar ne baz ...

                                               

Flamuri në Deçiq

Poema" Lufta e maleve” eshte edhe letersi, edhe histori. sepse eshte e shkruar nga nje pjesemarres i ngjarjeve qe pershkruhen, pothuaj te gjitha personazhet jane personazhe historike dhe ne kete segment kjo arrin statusin e" besueshmerise” qe kan ...

                                               

Prosopografia

Prosopografia ne studimet historike eshte studimi i karakteristikave te perbashketa te nje grupi historik njerezish me ane te nje studimi kolektiv te jetes se tyre, ne nje lloj analize te shumefishte biografike.

                                               

Komnen Arianiti

Komnen Arianiti ose Komin Shpata ishte nje fisnik arber i familjes Arianiti, zoterimet te cilit shtriheshin ne Shqiperine e sotme Qendrore rreth e rrotull Durresit. Biri i tij, Gjergj Arianiti u be nje udheheqes te shquar i lufterave arbro-osmane.

                                               

Fadil istrefi

Fadil Istrefi u lind me 24 Mars 1933 ne fshatin Bajgore te Komunes se Mitrovices dhe vdiq me 12 Janar 2013. Ka qene aktiv ne pune dhe ne organizata politiko-shoqerore dhe çdo here ka kontribuar per barazin e gjuhes shqipe, per barazi sociale dhe ...

                                               

Niketa Topia

Niketa Topia ishte fisnik arber i familjes Topia, zoterues i qytetit te Krujes ne vitet 1392-1394 dhe 1403-1415. Thallozczy i referohet me titullin kont.

                                               

Regjistri i 1737

Kah viti 1737 simbas rregjistrit te pagezimit shkrue nga Imzot Pal Kamsi, atehere meshtar famullitar i Shkodres, familjet katolike qe banojshin ne qytet ishin keto: Abrashi, Ashiku. Babi, Belbaqori, Banda, Bardhi, Bashi, Batuçi, Beltoja, Berdica, ...

                                               

Shqipëria në vitet 1468-1479

Luftimet e vitit 1474 treguan se luftetaret shqiptare ishin ata qe mbrojten me gjakun dhe jeten e tyre qytetin e Shkodres, duke perballuar me heroizem sulmin e forcave osmane. Shqiptaret luftonin me vetemohim kudo qe ndodheshin, si mbrojtes te ke ...

                                               

Rimëkembja e Shtetit të Kastriotëve

Çlirimi i vendit me kryengritjen e pergjithshme te vitit 1443, ishte nje fitore historike qe duhej mbrojtur e çuar me tej. Pervoja e deriatehershme shqiptare e ballkanike, sidomos kryengritjet e viteve 30 ne Shqiperi, kishin treguar se fuqise ush ...

                                               

Fitoret e Besëlidhjes Shqiptare nën udhëheqjen e Skenderbeut

Republika e Venedikut ishte nje nga shtetet me te fuqishme detare e tregtare ne tere pellgun e Mesdheut dhe zoteronte nje numer qytetesh e qendrash te rendesishme ekonomike te Ballkanit me gjere. Ne kete kuader nje vend te veçante e rol paresor k ...

                                               

Kampi i përqëndrimit Mauthausen

Kampi i perqendrimit Mauthausen, Kampi i Punes dhe me kampin e tij ne Gusen, kombinuar per te formuar Mauthausen-Gusen kampin e perqendrimit nazist, ishin vendosur prane fshatrat e Mauthausen dhe Gusen ne Austri e Eperme, rreth 20 km ne lindje te ...

                                               

7 tetor

1947 - Shqiperi Tirane, u themelua LSHA Lidhja e Shkrimtareve dhe Artisteve te Shqiperise 2006 - u vra gazetarja ruse Ana Politkovskaja. 2001 - SHBA-te fillojne luften kunder terrorizmit ne Afganistan.

                                               

Përndjekja e homoseksualëve në Gjermaninë naziste

Pas ngritjes se Adolf Hitlerit dhe Partise Nacional Socialiste Gjermane ne Gjermani, meshkujt homoseksuale ashtu si edhe femrat lezbike, ishin dy nga grupet e shumta te shenjestruara nga nazistet dhe perfundimisht ishin nder viktimat e Holokausti ...

                                               

Hermann Goering

Hermann Wilhelm Göring ose Hermann Goering, ka qene politikan dhe ushtarak, nje prej figurave me te spikatura te Gjermanise naziste.

                                               

Sippenhaft

Sippenhaft ose Sippenhaftung eshte fjale gjermane qe do te thote nje familje ose klan ndane pergjegjesine per nje krim ose nje veper e kryer nga nje prej anetareve, duke justifikuar denimin kolektiv. Si parim legal, fjala rrjedh prej ligjit gjerm ...

                                               

Gjyqi i Nyrëmbergut

Gjyqi i Nyrembergut ishin nje seri gjykatash ushtarake te mbajtura pas Luftes se Dyte Boterore nga Forcat Aleate sipas ligjit nderkombetar dhe ligjeve te luftes. Gjyqet ishin me te dukshmet per ndjekjen penale te anetareve te shquar te udheheqjes ...

                                               

Eva Braun

Eva Anna Paula Hitler ishte shoqe e vjeter e Adolf Hitlerit dhe, per me pak se 40 ore, gruaja e tij. Braun u takua me Hitlerin ne Mynih, kur ajo ishte 17 vjeç, ndersa ajo ishte duke punuar si asistente dhe model per fotograf te tij personale, dhe ...

                                               

Kampi i përqëndrimit Dachau

Kampi i perqendrimit te Dachau ishte kampi i pare i perqendrimi nazist. Kampi u hap ne Gjermani, e vendosur mbi baza te nje braktisur fabrike municioni afer qytetit mesjetar te Dachau, rreth 16 km ne veriperendim te Munihut ne shtetit te Bavarise ...

                                               

Adolf Eichmann

Otto Adolf Eichmann ishte nje gjerman-austriak nazist SS - Obersturmbannführer dhe nje nga organizatoret kryesore te Holokaustit. Ai u ngarkua nga SS- Obergruppenführer Reinhard Heydrich me lehtesimin dhe menaxhimin e logjistikes se perfshire ne ...

                                               

Kampi i përqëndrimit Ravensbrück

Kampi i perqendrimit Ravensbrück ishte nje kamp i perqendrimit ne qarkun e rrethit Templin - Uckermark. Ai ndodhej ne afersi te qytetit te vogel – atehere ka qene mecklenburgas – Fürstenberg prane Havel, rreth 100 km ne veri te Berlinit, dhe vlen ...

                                               

Territoret polake të aneksuara nga Gjermania Naziste

Pas pushtimit te Polonise ne fillim te Luftes se Dyte Boterore, gati nje e katerta e tere territorit te Republikes se Dyte te Polonise u aneksua nga Gjermania Naziste dhe u vendos direkt nen administrimin civil gjerman. Pjesa tjeter e Polonise se ...

                                               

Lëvizja Anti-Duhan në Gjermaninë Naziste

Pasi doktoret gjermane u bene te paret qe identifikuan lidhjen midis duhanit dhe kancerit te mushkerive, Gjermania Naziste filloi nje levizje te fuqishme anti-duhan dhe ishte e para qe kreu nje fushate publike te tille ne historine moderne. Leviz ...