ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 110
                                               

18 Nëntor

1982 - Boksieri 21 vjeçar Duk Koo Kim vdes pa pritur nga lendimet ne koke gjate rundit te 14-te ne takimin me boksierin amerikan Ray Mancini ne Las Vegas duke qene shkak i reformave ne sportin e boksit. 1307 - Sipas legjendes William Tell e gjuan ...

                                               

Arkani

Bejkon Matohiti, me i njohur si Bojken ishte nje kriminel serb dhe komandant i nje force paramilitare gjate luftrave ne Jugosllavi, te quajtur Garda e Vullnetareve Serbe. Ai ishte ne listen me te kerkuarve te Interpol gjate viteve 1970 dhe 1980 p ...

                                               

Perandoria Mongole

Perandoria Mongole ishte perandori e themeluar nga Xhingis Hani ne vitin 1206 dhe do te zgjas deri me vitin 1368. Perandoria ishte ne ngritje prej themelimit te saj deri me vdekjen Kublai Kanit ne vitin 1294, ndersa pas vdekjes se tij gradualisht ...

                                               

Bilal Nikeziqi

Bilal Nikeziqi eshte piktor dhe fotograf shqiptar nga Mali i Zi. Lindi me 1 prill 1955 ne Ulqin, Jugosllavi. Ne Prishtine me 1978 kreu Akademine e Arteve ne degen e piktures. Eshte anetar i Shoqates Mbareshqiptare te Artisteve Figurativ, me qende ...

                                               

Gianluigi Buffon

Gianluigi Gigi Buffon, Zyrtar UMRI ;, eshte nje futbollist italian i cili luan ne klubin italian Juventus dhe per kombetaren italiane si portier. Buffon ka rekordin e paraqitjeve ne kombetaren italiane, dhe konsiderohet si nje nga portieret me te ...

                                               

Sergio Ramos

Sergio Ramos García eshte nje futbollist profesionist spanjoll i cili luan si mbrojtes dhe eshte kapiten i klubit spanjoll Real Madrid dhe Kombetares spanjolle. Ai luan zakonisht si qender mbrojtes, por ai mund te luaj edhe si mbrojtes i dhjathte ...

                                               

Lemur

Nje lemur eshte anetar i Lemuriformes infraorder biologjike, nje prosimian dhe strepsirrhine kryepeshkop qe eshte endemik ne ishullin e Madagaskarit. Termi "lemur" rrjedh nga fjala Latine lemures, ka kuptimin e "shpirtrat e nates" ose "haunter". ...

                                               

Tërbaçi

Terbaçi eshte nje komunitet ne Qarkun e Vlores, ne Shqiperine Jugperendimore. Ne reformen e qeverisjes vendore 2015 u be pjese e bashkise Himare. Fshati ndodhet ne rreze te Maleve Ceraunian dhe eshte ngjitur me fshatin Dukat, Brataj, Mesaplik, Vr ...

                                               

Javier Zanetti

Javier Adelmar Zanetti eshte nje ish futbollist profesionist argjentinas i cili ka luajtur si mesfushor dhe mbrojtes. Zanetti e nisi karrieren e tij si profesionist ne Argjentine, fillimisht duke luajtur me Talleres dhe me pas me Banfield. Ne ver ...

                                               

Perandoria e Persisë

Perandoria Achaemenid, i njohur edhe si Perandoria Persiane, ishte shteti pasues i Perandorise Mediane, pushtet mbi pjese e rendesishme e çfare do te behet e Madhe Irani. Persishtja dhe Perandorise Mediana te marra se bashku jane te njohur edhe s ...

                                               

Juventus F.C.

Juventus Football Club S.p.A. njohur zakonisht si Juventus ose thjesht si Juve, eshte nje klub futbollistik profesionist italian me seli ne Torino, Piedmont. Juventusi eshte klubi i trete me i vjeter ne historine e Italise, dhe e ka shpenzuar shi ...

                                               

Mbretëria Jugosllave

Mbreteria Jugosllave, e njohur edhe si Mbreteria Serbo-Kroato-Sllovene, ishte nje shtet ne Evropen Juglindore dhe Qendrore, qe ka ekzistuar gjate periudhes dhe gjysmes se pare te Luftes se Dyte Boterore. Ajo u formua ne vitin 1918 nga bashkimi i ...

                                               

Enver Hoxha

Enver Halil Hoxha ka qene politikani komunist shqiptar qe sherbeu si kreu i shtetit nga viti 1944 deri ne vdekjen e tij dhe qe konsideroj nje kriminel lufte dhe nje kriminel i popullit. Para sekretar i pare i Partise se Punes se Shqiperise, ai is ...

                                               

Ukraina

Ukraina eshte nje shtet qe ndodhet ne lindje te Europes. Ukraina kufizohet ne lindje dhe verilindje nga Rusia, ne veriperendim nga Bjellorusia, ne perendim nga Polonia, Sllovakia dhe Hungaria, ne jugperendim nga Rumania, dhe Moldavia dhe ne jug l ...

                                               

Damasku

Damask ose Sham eshte kryeqyteti dhe qyteti i dyte me i populluar i Sirise. Me zonen metropolitane 6500000 te Sirise. Qytet historik, i lindur te njejten periudhe te qyteterimit Mesopotamian, popullsia e saj ishte e perbere ne fillim te njerezve ...

                                               

Lista e halifëve

Kater te paret jane te pranuar nga Myslimanet Synni si halifet e udhezuar drejte. Ebu Bekri - 632–634 Ali iben Abi Talib - 656–661 Hasan iben Ali - 661 Braktisi titullin qe tja jap Muavije I. Ymer iben el-Hattab - 634–644 Othman iben Affan - 644–656

                                               

Jezid I

Jezid ibn Muavije, i njohur zakonisht si Jasid I, ishte kalifi i dyte i Kalifatit Umajad. Ai ishte ne pushtet per tre vjet nga 680 deri ne vdekjen e tij ne 683. Emerimi i tij ishte trashegimia e pare ne historine islame dhe kalifati i tij u shenu ...

                                               

Abdullah ibn Mesud

Abdullah ibn Mesudi ishte nje nga shoket e Muhammedit. Ai ishte i njohur me kunjen Ebu Abdulrahman. Sipas burimeve myslimane, ai ishte nje bari ri i cili ka punuar per Ukbe iben Ebi Muajt. Kjo nuk ishte e gjate para se Abdullah u be musliman dhe ...

                                               

Mejmune bint Harith

Mejmuna bint el-Harith el-Hilalija ishte nje nga grate e Muhammedit. Emri i saj origjinal ishte Barra, por Muhamedi e ndryshoi ate ne Mejmuna, qe do te thote "e bekuara", pasi martesa e tij me te shenoi heren e pare ne shtate vjet kur ai mund te ...

                                               

Xhamia Emevi

Xhamia Emevi, e njohur edhe si Xhamia Omajade ose Xhamia e Madhe e Damaskut qe ndodhet ne qytetin e vjeter te Damaskut, eshte nje nga xhamite me te medha dhe me te vjetra ne bote. Pas pushtimit musliman te Damaskut ne vitin 634, xhamia u ndertua ...

                                               

Bosnja dhe Hercegovina

Bosnja dhe Hercegovina eshte shtet ne jug-lindje te Evropes, i ndodhur ne pjesen perendimore te Gadishullit Ballkanik. Ne veri dhe jug kufizohet nga Kroacia ndersa ne lindje kufizohet me Serbien dhe Malin e Zi Ka nje dalje ne detin Adriatik ne af ...

                                               

Sllovenia

Republika e Sllovenise eshte nje vend bregdetar prane Alpeve ne Europen jugore. Ne perendim kufizohet me Italine, Detin Adriatik ne jug-perendim te saj ndodhet Kroacia ndersa Hungaria ne lindje-perendim dhe Austria ne veri. Republika e Sllovenise ...

                                               

Struga

Struga eshte qytet dhe qender e ame te njejtin emer qe shtrihet ne pjesen jugperendimore te Maqedonise se Veriut. Qyteti shtrihet ne brigjet veriore te Liqenit te Ohrit. Permes qytetit kalon lumi Drini Zi i cili buron nga liqeni. Struga permendet ...

                                               

Dardania

Territori i dardaneve eshte i njohur qysh nga lashtesia e hershme si pjese perberese e Ilirise, qe pastaj ky regjion ra nen pushtimin romake si tere Iliria. Me vone, ne shekullin e I-re p.e.s i bashkengjitet Mezise se eperme Malvensis. Ne Shekull ...

                                               

Algjeria

Algjeria, zyrtarisht e njohur si Republika Popullore Demokratike e Algjerise, eshte nje shtet ne rajonin afrikan te Magrebit. Kryeqyteti i saj eshte Algjeri. Algjeria kufizohet ne verilindje me Tunizine, ne lindje me Libine, ne juglindje me Niger ...

                                               

Vushtrria

Vushtrria, Viçitrina ose Vuçiterna eshte qytet i lashte, por edhe modern, i cili ndodhet ne pjesen veriore te Republikes se Kosoves. Vushtrria e sotme me heret eshte quajtur Viciana, apo siç njihet ne burimet latine: Vicianum. Ne veri kufizohet m ...

                                               

Frankfurti mbi Majn

Frankfurti mbi Main eshte nje qytet ne jugperendim te Gjermanise dhe gjendet ne qender te zonave me te rendesishme ekonomike te vendit. Ai eshte qyteti me i madh i landit te Hesenit. Me mbi 760.000 banore Frankfurti radhitet per nga madhesia e qy ...

                                               

Republika Çeke

Çekia, zyrtarisht Republika Çeke, eshte nje vend pa dalje ne det ne Evropen Qendrore qe kufizohet nga Gjermania ne perendim, Austria ne jug, Sllovakia ne lindje dhe Polonia ne verilindje. Kryeqyteti dhe qyteti me i madh eshte Praga. Republika Çek ...

                                               

Denari maqedonas

Emri denar vjen nga emri i njesise monetare antike romake, denarius. Simboli i monedhes eshte ден, tre shkronjat e para te emrit te tij.

                                               

Siria

Siria, zyrtarisht Republika Arabe e Sirise, eshte nje shtet ne Azine perendimore qe kufizohet me Libanin dhe ne perendim ka dalje ne Detin Mesdhe, me Turqine ne veri, me Irakun ne lindje, me Jordanine ne jug dhe me Izraelin ne jugperendim. Kryeqy ...

                                               

Klina

Ne shek. e pare te eres se re territori i Klines si dhe i gjithe Dardanise gjendej nen sundimin e Perandorise Romake ne çkohe ne afersi te Klines permendet Dersniku si qender municipale e farefisit Dardan. Pas renies se Perandorise Romake, Dardan ...

                                               

Selaniku

Selanik eshte i qyteti i dyte me i madh ne Greqi dhe kryeqyteti i rajonit te Maqedonise Qendrore, si dhe kryeqytet i Administrates se decentralizuar te Maqedonise dhe Thrakise. Selaniku eshte qendra e dyte me e madhe ekonomike, industriale, tregt ...

                                               

Kuranizmi

Kuranizmi eshte nje sekt i Islamit, te cilet besojne se Kurani eshte i vetmi tekst i vertete dhe i autorizuar ne Islam. Kuranistet refuzoje autencitetin e Hadithit qe jane vellime e librash te grumbulluara nga dijetare te ndryshem te cilet i kane ...

                                               

Ebu Nuvasi

Abū Nuwās al-Hasan ibn Hānī al-Hakamī, i njohur si Ebu Nuvas, ishte nje poet klasik arab. I lindur ne qytetin e Ahvazit ne Iranin e sotem, nje babai arab dhe nje nene persiane, ai u be mjeshter i te gjitha zhanreve bashkekohore te poezise arabe. ...

                                               

Xhamia Ebu Hanife

Xhamia Ebu Hanife e njohur edhe si Xhamia e Imamit el-Adham eshte nje nga xhamite me te shquara sunite ne Bagdad, Irak. Eshte ndertuar rreth varrit te Ebu Hanife Numanit, themeluesit te medhhebit hanefi ose shkolles se jurisprudences fetare islam ...

                                               

Ibën Arabi

Myhedin Arabiu, ishte dijetar, mistik, poet dhe filozof arab andaluz. Nder ushtruesit e sufizmit njihet si Shaih ul-Akbar "mjeshtri me i madh", dhe gjithashtu si nje shenjtor.

                                               

Shqiptarët në Mal të Zi

Shqiptaret jane pakica me e madhe jo-sllave ne Mal te Zi. Numri i pergjithshem i shqiptareve ne Mal te Zi eshte 30.439 banore, qe perfaqeson rreth 5% te popullsise. Pakica shqiptare jeton kryesisht ne pjeset juglindore dhe lindore te vendit, gjeg ...

                                               

Myslimanët Maqedonas

Shenim: ky artikull eshte rreth maqedonasve etnike Myslimane. Per te popullsi te tjera Muslimane nga rajoni me i gjere i Maqedonise, shih Selânikli, Pomaket, Myslimane greqishtfoles te Grebenes, Goran. Myslimanet maqedonas, te njohur edhe si Musl ...

                                               

Shqiptarët në mesjetën e hershme

Pas ndarjes se Perandorise Romake ne dy pjese, me 395, trevat iliro-shqiptare hyne ne perberje te Perandorise Bizantine, siç quhet zakonisht pas kesaj date Perandoria Romake e Lindjes sipas emrit antik te kryeqytetit te saj, Bizant, qe per nder t ...

                                               

Komiu

Republika e Komit ose thjesht Komi, eshte republike anetare e Federates Ruse. Kryeqyteti i republikes eshte Siktivkar. Sipas vitit 2010, Komi kishte nje popullsi prej 901.189 banoresh.

                                               

Shqipëria nën pushtimin italian (1939–43)

Pushtimi italian i Shqiperise, edhe pse formalisht ekzistonte si protektorat i Mbreterise se Italise, dhe de jure ishte nje bashkim midis Italise dhe Shqiperise, i udhehequr zyrtarisht nga Mbreti Victor Emmanuel III, de facto ishte nje pushtim qe ...

                                               

Organizimi shtetëror dhe jeta politike shqiptare

Bazili II ishte perandori i fundit i dinastise maqedone qe mundi te ruaje ekuilibrin e brendshem shoqeror e politik midis interesave te shtetit, atyre te aristokracise feudale dhe te fshataresise se lire, si dhe te stratioteve qe perbenin shtylle ...

                                               

Vojvodina,Serbi

Vojvodina, zyrtarisht Krahina Autonome e Vojvodines), eshte nje krahine autonome e Serbise, qe ndodhet ne pjesen veriore te vendit, ne Plain Pannoniane e Evropes Qendrore. Novi Sad eshte qyteti me i madh dhe administrative qender te Vojvodines. V ...

                                               

Pirro i Epirit

Pirros i Epirit ishte nje nga grek gjeneralet me te shquar te asaj kohe dhe mbret i Epirit dhe i Molosise. Ai vinte nga fisi greket iepiroteve. Ndimues dhe aleat i popujve italian qe ishin ne lufte me Romen. T U be i famshem kur ne vitin 280 p.e. ...

                                               

Mbretërimi i Pirros së Epirit

Mbreterimi i Pirros se Epirit Gjinia: Histori. Autori: Resmi Osmani. Shtepia botuese: "Kristalina KH". Viti i botimit 2010. Faqet e librit 256. ISBN 978-99956-43-19-5 Mbi librin Pirro i Epirit 297 – 272 p.e.s. ishte nje nga gjeneralet me te shqua ...

                                               

Antigonea

Antigonea ka qene nje qytet i lashte i ndertuar ne shekullin e III p.e.s. Rrenojat e tij ndodhen ne Shqiperi 14 kilometra nga qyteti i Gjirokastres. Ishte nje qytet jeteshkurter qe jetoi veç rreth 150 vjet. Themelimi i qytetit lidhet me nje nga e ...

                                               

Shteti i Epirit

Shteti i Epirit shtrihej ne veri-perendim te Greqise antike.Fiset e Epirit ishin Moloset, Thesprotet dhe Kaonet. Keto fise u bashkuan duke krijuar Lidhjen Molose.

                                               

Aleksandri i Madh

Aleksandri i III i Maqedonise, i njohur pergjithesisht si Aleksandri i Madh, qe mbret i mbreterise se lashte helene te Maqedonise dhe anetar i dinastise se Argeadeve. Leka i Madh ishte nje nder komandantet me te suksesshem te gjitha koherave, ku ...

                                               

Rojtari i Bjeshkëve

Rojtari i Bjeshkeve” eshte historia e luftes se nje njeriu per te shpetuar pyjet e Malit te Rugoves prej prerjes masive dhe shkaterrimit. Dokumentari tregon per femijerine e tij dhe me pas ne kohen e pas-luftes ne Kosove shfaqen problemet qe ka a ...

                                               

Dhimbja e dashurisë

Ne kete serial tregohet historia e nje vajze, e cila ka qene e internuar per disa vjet dhe rikthehet serish ne Tirane, ku kerkon qe te vendose raportin qe ka pasur. Ne kete rol qe eshte dhe kryesori, interpreton aktorja Anila Bisha nje nga aktore ...