ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 109
                                               

Hasan Dosti

Hasan Dosti ishte nje jurist dhe politikan shqiptar. Minister Drejtesie ne qeverine e Mustafa Krujes, drejtues i larte i Ballit Kombetar. Pas Luftes se Dyte Boterore do ndihmonte aleatet ne operacionet e tyre kunder regjimit komunist te Tiranes.

                                               

Erwin Rommel

Ervin Rommel lindi me 1891; ai ishte marshall me rang te larte ne ushtrine e Gjermanise ku u dallua kryesisht per fitoret e tij ne shkretetirat e Afrikes kundra forcave britanike gjate Luftes se Dyte Boterore. Ai lindi ne Heidenheim, dhe ne moshe ...

                                               

Japonia gjatë Luftës së Parë Botërore

Japonia mori pjese ne Luften e Pare Boterore nga viti 1914 deri me 1918 ne nje aleance me Fuqite e Antantes dhe luajti nje rol te rendesishem ne sigurimin e korsive te detit ne Paqesorin Perendimor dhe Oqeanet Indian kunder Marines Perandorake Gj ...

                                               

Enigma (makineria)

Makinerite Enigma jane nje seri e makinerive shifrore te zhvilluara dhe te perdorura nga fillimi deri ne mesin e shekullit te 20-te per te mbrojtur komunikimin tregtar, diplomatik dhe ushtarak. Enigma u shpik nga inxhinieri gjerman Arthur Scherbi ...

                                               

Balli Kombëtar

Balli Kombetar ka qene nje organizate nacionaliste, antikomuniste dhe monarkiste shqiptare, e themeluar me 1939 nen emrin e "Levizjes kombetare te Rezistences". Kryetare te tjere te rendesishem ishin gjithashtu Abas Ermenji, Lef Nosi, Isuf Luzaj, ...

                                               

Benito Mussolini

Benito Mussolini ishte nje politikan dhe gazetar italian qe ishte drejtuesi i Partise Fashiste Kombetare. Ai qeverisi Italine si Kryeminister nga 1922 deri me 1943; ai drejtoi me kushtetute vendin deri ne vitin 1925, kur ai hodhi pretekstin e dem ...

                                               

Enigma (makinë)

Ne historine e kriptografise Enigma ishte nje makineri shifrore numerike qe perdorej per te shifruar koduar dhe deshifruar dekoduar mesazhet sekrete e fshehta. Me sakte Enigma eshte nje makineri elektro-mekanike me rroteza. Ky aparat hyri ne treg ...

                                               

Edlira Dedja

Edlira Dedja, pianiste profesioniste, docente ne Konservatorin Neuchatel ne Zvicer dhe themeluese e Fondacionit" Opéra sans frontiéres”, prej zgjedhjeve te vitit 2012 mban postin e keshilltares komunale ne kantonin francez te Neuchatel per Partin ...

                                               

Trashëgimia Kulturore e Kosovës

Kosova, territor i pershtatshem per jete qe nga parahistoria e hershme, eshte nje hapesire e begatshme me tradite kulturore, sa materiale aq edhe shpirterore. Trashegimia e saj u shtresua qe nga kulturat e para bujqesore para 8000 vjeteve, mbase ...

                                               

Homoseksualiteti

Homoseksualiteti eshte terheqje romantike, terheqje seksuale mes anetareve te njejtit seks. Si nje orientim seksual, homoseksualiteti eshte "nje model i qendrueshem i terheqjeve emocionale, romantike dhe / ose seksuale" tek njerezit te njejtit se ...

                                               

Helenocentrizmi

Helenocentrizmi eshte nje botekuptim i perqendruar te Greket dhe qyteterimit Grek. Karakterizon studimin e aspekteve te ndryshme te antikitetit klasik qe perpiqen te vendosin hegjemonine intelektuale Greke mbi qyteterimet e tjera fqinje ose paraa ...

                                               

Ylli i Veriut

Polarisi, me se shpeshti Ylli i Veriut ose Ylli Polar, eshte ylli me i ndritshem ne yjesine Ursa Minor. Eshte shume afer polit qiellor verior, duke e bere ate yllin aktual te polit verior. Paralaksi i rishikuar i Hipparcos i jep nje distance Pola ...

                                               

Syros

Syros ose Siros ose Syra eshte nje ishull ne Greqi ne Detin Egje. Eshte i vendosur ne juglindje te Athines. Zona e ishullit eshte 83.6 km 2 dhe ka 21.507 banore. Qytetet me te medha jane Ermoupoli, Ano Syros, dhe Vari. Ermoupoli eshte kryeqyteti ...

                                               

Grekët e sotëm

Greket jane nje komb modern qe sot jeton ne Greqi, Qipron, rajone te tjera dhe para vitit 1923 edhe ne Anadoll. Ata gjithashtu formojne nje diaspore te konsiderueshme, me komunitetet ortodokse greqishtfolese te vendosura ne mbare boten. Ky komb m ...

                                               

Arbëria nën Perandorinë Bizantine

Pas ndarjes se Perandorise Romake ne dy pjese, me 395, trevat ilire hyne ne perberje te Perandorise Bizantine, siç quhet zakonisht pas kesaj date Perandoria Romake e Lindjes sipas emrit antik te kryeqytetit te saj, Bizant, qe per nder te Konstand ...

                                               

Demografia e Afrikës Jugore

Demografia e Republikes Afrika Jugore Popullsia ne kete vend eshte e larmishme. Eshte vendlindja e shume fiseve koloniale paraardhes te kontinentit te azise e europes, e holandezeve, gjermaneve, francezeve, aziatikeve, anglezeve dhe e pasardhesve ...

                                               

Manastiri i Zvërnecit

Per percaktimin e kohes se ndertimit te kesaj faltore kristiane ekzistojne disa mendime. Njeri prej tyre studiuesi shqiptar A. Meksi argumenton se kisha i perket shek XIII-XIV. Ndersa çifti i studiuesve austriake Helmut dhe Herta Bushhausen mend ...

                                               

Pagoda kineze

Pagodat kineze jane nje pjese arkitektures tradicionale kineze. Perveç perdorimit fetar, qe nga kohet e lashta Pagodat kineze kane qene vleresuar per pamjet spektakolare qe ofrojne dhe shume poema te famshme ne historine kinezse permendin gezimin ...

                                               

Arkitektura kineze

Arkitektura kineze demonstron nje stil arkitektural qe u zhvillua gjate mijevjeçareve ne Kine, perpara se te perhapet per te ndikuar ne arkitekturen ne te gjithe Azine Lindore. Qe nga ngurtesimi i stilit ne periudhen e hershme perandorake, parime ...

                                               

Kanye West

Kanye Omari West eshte nje Amerikan reperi, kengetar, kompozitor, rekord prodhues, sipermarres dhe stiliste e modes. E lindur ne Atlanta dhe e ngriti ne Çikago, Kanye per here te pare u be i njohur si nje prodhues per Roc-A-Fella Records ne filli ...

                                               

Arsimi në Kosovë

Arsimi ne Kosove zhvillohet ne institucione shoqerore dhe private. Mesimi ne shkollat fillore ne Kosove mbahet ne pese gjuhe: ne gjuhen shqipe, serbe, boshnjake, turke dhe kroate. Institucionet shteterore te arsimit ne Kosove qeverisen nga Minist ...

                                               

Muzeu Kombëtar i Arsimit

Muzeu Kombetar i Arsimit ne Korçe ndodhet ne ndertesen e shkolles se pare shqipe, e hapur me 7 mars 1887 nga ana e mesuesit patriot Pandeli Sotiri. Ky objekt i cili fillimisht ishte shtepi private e patriotit korçar Diamant Terpo, nga viti 1967 g ...

                                               

Gjimnazi antik

Gjimnazi ne periudhen e antikitetit klasik funksiononte si nje strukture stervitore per konkurrentet ne lojerat publike. Ishte gjithashtu nje vend per tu shoqeruar dhe per tu perfshire ne angazhime intelektuale. Emri vjen nga termi i greqishtes s ...

                                               

Arsimi në Greqinë e lashtë

Arsimi ne Greqine e lashte kishte nje tradite homerike dhe aristokratike ndersa ishte "demokratizuar" shume sidomos ne shekullin V p.e.s. pjeserisht si rezultat edhe i ndikimit nga sofistet, Platoni dhe Isokrati. Me vone, ne periudhen helenistike ...

                                               

Efebia

Efebia, eshte nje term i vjeter per nje adoleshent mashkull, ose per nje status shoqeror te rezervuar per ate periudhe, i perdorur ky ne antikitet si te greket e vjeter dhe romaket e po ashtu edhe te iliret. Ne bashkesite e qyteteve ilire, periud ...

                                               

Vendbanimet neolitike në Kosovë

Ky artikull eshte nje pershkrim i vendbanimeve neolitike ne Kosove Vendbanimet neolitike ne Kosove filluan te paraqiten ne kohen kur klima e ngrohte dhe e lagesht e periudhes se holocenit e cila filloi menjehere pas shkrirjes se akullit te periud ...

                                               

Teknologjitë prehistorike

Teknologjite Prehistorike, jane teknologji qe datojne para te dhenave historike. Historia eshte studimi i se kaluares, duke perdorur te dhenat e shkruara. Çdo gje para lindjes se shkrimit i perkete prehistorise, duke perfshire edhe teknologjite e ...

                                               

Ariu

Arinjte jane gjitaret mishngrenes te familjes Ursidae. Ata jane te klasifikuar si kanifom, ose karnivoran si qen. Megjithese ekzistojne vetem tete lloje arinjsh, ato jane te perhapura, qe shfaqen ne nje shumellojshmeri te habitateve ne te gjithe ...

                                               

Mamuthi leshator

Mamuthi leshator eshte nje specie e zhdukur e mamuthit qe jetoj gjate epokes se akullnajave deri ne zhdukjen e tij ne fillim te epokes se Holocenit. Ishte i fundit nga llojet e mamutheve, ne fillim te Pliocenit. Mamuthet leshator u ndane nga mamu ...

                                               

Veshje tradicionale të Kosovës

Veshja tradicionale eshte nje nga faktoret qe e dallon kete komb nga vendet fqinje dhe datojne qe nga epoka ilire. Evolucioni i ketyre veshjeve, ka qene ne sherbim te modernizimit dhe stilit bashkekohor megjithate, simbolet dhe motivet themelore ...

                                               

Jyotirlingat

Jyotirlinga, Jyotirling ose Jyotirlingam eshte nje objekt adhurimi qe perfaqeson Perendine Supreme Shiva. Nga sanskritishtja Jyoti do te thote shkelqim, ndriçim, ndersa linga ose lingam do te thote imazh, shenje ose simbol i Shives; ne kete menyr ...

                                               

Rinoceront i zi

Rinoceronti zi eshte nje specie e rinoceront, vendas ne Afriken lindore dhe jugore, duke perfshire Botsvana, Kenia, Malavi, Mozambik, Namibia, Afrika e Jugut, Svaziland, Tanzani, Zambia dhe Zimbabve. Megjithese rinoceronti eshte referuar si i zi, ...

                                               

Lufta e Bedrit

Ne muajin e bekuar te Ramazanit, perveç shume ngjarjeve te rendesishme, ka ndodhur edhe Beteja e Bedrit, qe eshte beteja e pare dhe me e rendesishme ne historine islame. Ne per çdo vit e perkujtojme Naten e Bedrit te 16 Ramazanit te vitit 624. Ne ...

                                               

Surja el-Enfalë

Ky beteje u zhvillua te marten me 13 mars 624 17 Ramazan ne vitin e dyte te hixhretit mes Muhammedit dhe Kurejsheve. Poashtu ky beteje eshte nje prej disa betejave qe permendet ne Kuran. All-llahu u ndihmoi juve ne Bedr kur ju ishit pak ne numer, ...

                                               

Habbab ibn el Eret

Habbab ibn el Eret el Tamimi ishte nje djalosh prej fisit te Benu Tamim. Ai ishte mesin e dhjete personave te pare i cili u konvertua ne Islam dhe ishte shok i Muhammedit.

                                               

Kurejsh

Kurejsh ishin fis te fuqishem te cilet e kishin nen kontroll Meken dhe Qaben. Muhammedi ishte i lindur klani i Banu Hashim te fisit se Kurejsheve.

                                               

Musab ibn Umejr

Musab ibn Umeir gjithashtu njihet edhe me emrin Musab el-Hajr. Ka qene nje sahabi, shok i profetit Muhammed sas. Farefisin e ka nga Beni Abd el-Dar, nje dege e fisit Kurejsh. Musab ibn Umejri e pranoi islamin ne vitin 614 dhe ka qene mesuesi i pa ...

                                               

Enes ibn Nadhar

Enes ibn Nadhar ishte nje nga shoket e profetit Muhammed. Ai i perkiste fisit Banu Hazraxh te Ensarive dhe ishte axha i Enes ibn Malikut. Ai nuk mundi te shkoj ne Betejen e Bedrit dhe u pikellua per kete. "O i Derguari i Allahut! Isha larg nga be ...

                                               

Arabët

Arabet jane nje popull qe flasin gjuhen arabe, e jane kryesisht te vendosur ne Gadishulli Arabik, ne Lindjen e Mesme dhe ne Afriken Veriore. Ne kuptimin e gjere arabe eshte çdo njeri qe flet gjuhen arabe si gjuhe amtare. Shtrirja e arabeve ne kup ...

                                               

Sad ibën Ubade

Sad ibn Ubejde el Ensari el Saidi el Hazraxhi ishte udheheqes i klanit Said i fisit Hazraxh ne Medine ne fillim te shekullit te shtate. Me vone ishte i njohur si udheheqes i gjithe fisit Hazraxh dhe pastaj i gjithe Ensarive. Ai ishte shok i miren ...

                                               

Medina

Medineja eshte qytet ne Hixhaz nje krahine ne perendim te Arabise Saudite dhe eshte kryeqendra e provinces El Medina. Sipas vitit 2020, qyteti ka 1.488.782 banore, duke e bere qytetin te katertin me te madh ne vend sipas popullsise. Qyteti konsid ...

                                               

Shpella e piratëve (Dhërmi)

Shpella e Pirateve, e cila eshte bere e famshme, jo vetem per historine e saj, por edhe nga libri me te njejtin titull i Petro Markos, vlonjatit te shquar si edhe filmi i Kinostudios" Shqiperia e Re” qe bazohet ne kete liber te shkrimtarit te njo ...

                                               

Arbërit e Jonit, Vlora, Delvina e Janina në shekujt XV-XVII

Arberit e Jonit, Vlora, Delvina e Janina ne shekujt XV-XVII liber me autor Prof. Pellumb Xhufi. Botuar ne Tirane nga shtepia botuese "Onufri" ne vitin 2016. Faqet e librit 1440. Mbi librin: Ne shek. XV-XVII, Shqiperia joniane, apo viset qe ate ko ...

                                               

Steinadler(operacion)

Operacion i urdheruar nga Komanda e Larte u quajt" STAINDLER”" …Operacioni Gembsbock dhe Steinadler qershor 1944 ishin dy operacionet kryesore qe u ndermoren kunder partizaneve. Qellimi ishte shfarosja e forces se mbi 9000 partizaneve te vendosur ...

                                               

Balsha II

Balsha II † 18 shtator 1385 ne Myzeqeja) ishte nje princ prej familjes fisnike te Balsha. Qe nga viti 1362 ai vendosi se bashku me vellezerit e tij dhe Strazimir Gjergji njohur edhe si Stracimir Durad te dt George lidhur me nje territor te madh n ...

                                               

Luzat

Luzati eshte nje fshat ne Qarkun e Gjirokastres, ne jug te Shqiperise, ne krahinen etnografike te Laberise. Me reformen territoriale me 2015 u be pjese e Njesise administrative Qender.

                                               

"Gjurmë shqiptare”

Gjurme shqiptare ” i televizionit "Top Channel" me gazetar Marin Mema, eshte nje cikel reportazhesh permes te cileve synohet njohja e historise dhe e zonave te ndryshme te Shqiperise. Nje dritare qe tregon ate qe deri me sot ka qene e fjetur apo ...

                                               

Batalioni "Naim Frashëri”

Ne fillim te muajit prill 1944 Batalioni" Naim Frasheri” pasi kreu me sukses operacionin per pastrimin e zones se Plashnikut dhe Mallakastres deri ne afersi te Fierit nga nazistet gjermane dhe bashkepunetoreve te tyre, u kthye me pushime ne qytet ...

                                               

Kryengritjet antiosmane (vitet 1689)

Ne afersi te Nishit u zhvillua nje beteje e ashper, e cila perfundoi me fitoren e austriakeve. Osmanet lane ne fushen e betejes 10 000 te vrare. Pas kesaj fitoreje ushtria austriake u nda ne dy pjese: e para e komanduar prej kontit te Badenit u n ...

                                               

Suliotët

Suliotet ose Sulotet ka qene nje komunitet shqipfoles ortodoks nga krahina e Sulit, sot ne Epir, Greqi, i cili ishte dhe mbetet shume i njohur dhe qe hyri ne nje konflikt edhe me osmanet ne rastin konkret me Pashallekun e Janines qe drejtohej ne ...