ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 108
                                               

1959

Perfundon kolektivizimi i bujqesise ne te gjitha zonat fushore dhe ne nje pjese te zonave kodrinore. Rreth 85% te gjithe siperfaqes se tokes qe zoteronte fshataresia ndodhet tashme e kolektivizuar. SK Tirana, e njohur edhe si 17 nentori Tirana ka ...

                                               

1985

23 tetor - Masiela Lusha, aktore shqiptaro-amerikan 14 korrik - Altuna Sejdiu, kengetare maqedonase-kosovare 20 shtator - Franceska Jaimes, aktore pornografike kolumbiane 31 maj - Navene Koperweis, muzikant amerikan Animals as Leaders 24 shtator ...

                                               

1991

13 qershor - Krijohet Partia Socialiste e Shqiperise. 31 Mars - Zhvillohen zgjedhjet per Kuvendin e Shqiperise ku per here te pare pas me shume se 50 vjetesh marrin pjese me shume se nje parti politike. 2 janar - Demonstrate masive ne Shkoder kun ...

                                               

1990

2 Gusht - Iraku pushton Kuvajtin dhe keshtu fillon Lufta e Gjirit Persik. 11 Mars - Lituania shpall pavaresine nga Bashkimi Sovjetik. 15 Tetor - Mikhail Gorbachev merr Çmimin Nobel per Paqen. Per perfundimin e Luftes se Ftohte pa gjakderdhje. 30 ...

                                               

1979

18 Janar - Yumiko Kobayashi, dubluese japoneze 31 Janar - Felix Sturm, alias Adnan Catic, boksier gjerman me prejardhje boshnjake 13 Shtator - Catalina Cruz, aktore pornografike 20 Janar - Will Young, kengetar britanik 14 Dhjetor - Adelina Ismajl ...

                                               

1963

Datat e personave me poshte nuk jane te shenuara ne artikujt mbi biografine e tyre: ? - Genc Pollo politikan shqiptare

                                               

Stade

Qytetit hanseatike Stade eshte qytet me qark me te njejtin emer ne Saksonin e Ulet, dhe nje bashki e pavarur. qyteti me rreth 46.000 banore, ndodhet ne jugperendim te bregut te lumit Elbe, rreth 45 kilometra ne Perendim te Hamburgut, ne buze te v ...

                                               

Koreja e Veriut

Koreja e Veriut, zyrtarisht Republika Popullore Demokratike e Korese, eshte vend i pavarur ne Azine Lindore, i shtrire ne gjysmen veriore te Siujdheses Koreane. Kufizohet ne veri dhe veriperendim me Republiken Popullore te Kines, me Rusine ne nje ...

                                               

Albanian Phonograph Records

Albanian Phonograph Records apo shkurt A.P.R eshte shoqeria e pare diskografike shqiptare jashte vendit qe ka regjistruar muzike popullore shqiptare. A.P.R eshte themeluar ne vitin 1923 nga Spiridon T.Ilo. Njeherit A.P.R eshte firma e pare e cila ...

                                               

Arkitektura Shqiptare në shekuj

Trashegimia arkitektonike sa e larme per nga gjinite, po kaq e hershme nga fillesa dhe e gjere per nga kohezgjatja, perben nje pasuri te rendesishme per historine e popullit tone. Fillimet e arkitektures ne vendin tone i shenon banesa prehistorik ...

                                               

Oldenburg

Oldenburg eshte organizate e pavarur qytetit ne saksonia e ulet. Bashkia mban zyrtare emertimin e Oldenburg. Sot eshte Universitetin e qytetit qe dikur ishte vendbanimi qytet dhe kryeqytet i Qarkut, Duchy, Grand Duchy, te lire te shtetit dhe te v ...

                                               

Historia e Koresë Veriore

Me 2002, Presidenti Amerikan George W. Bush e cilesoi Korene e Veriut si pjese se "boshtit te se liges" dhe "avanpost te tiranise". Kontakti me i larte, qe qeveria ka pasur me Shtetet e Bashkuara, ishte me Sekretaren Amerikane te Shtetit Madelein ...

                                               

Kryengritja e vitit 1911

Kryengritja shqiptare e vitit 1911 ose Kryengritja e Malesoreve e vitit 1911 ishte nje nga shume kryengritjet shqiptare ne Perandorine Osmane, dhe zgjati nga 24 mars 1911 deri me 4 gusht 1911 ne rajonin e Malesise.

                                               

Dhelpra e kuqe

Dhelpra e kuqe eshte specia me e madhe e dhelprave dhe nje nga anetaret me shperndarje me te gjere te rendit Karnivora, duke qene i pranishem ne te gjithe hemisferen veriore nga Rrethi i Arktikut deri ne Afriken e Veriut, Ameriken e Veriut dhe Eu ...

                                               

Kontradiktat e synetisë

Synetia e meshkujve shpesh ka qene, dhe do te mbetet, subjekt i polemikave per nje numer arsyesh - fetare, etike, seksuale dhe mjekesore. Ne civilizimin klasik dhe helenistik, Greket e Lashte dhe Romaket paraqisnin vlera te medha per bukurine e n ...

                                               

Sakip Cami

Biografia e publicistit, shkrimtarit, poetit te njohur, Sakip Cami lindi ne Bulqize me 6 shkurt 1954. Mesimet e para i kreu ne Viçisht dhe Gjorice te Dibres. Shkollen e mesme te pergjithshme e kreu ne qytetin e Laçit nga viti 1968 - 1972. Studime ...

                                               

Reflektime Shqiptaro-Britanike

Libri eshte botuar ne vitin 2001 nga KIEAI nga autori Daut Dauti nen redaktimin e Dr. Blerim Rekes dhe Dr. Enver Hasanit dhe Dr. Milazim Krasniqit si recenzente. Libri ka 200 faqe kurse ne parathenje ka edhe recenzionin e Dr. Milazim Krasniqit i ...

                                               

2010

28 janar - Jashar Rexhepagiq, shkrimtar shqiptar l. 1929 15 qershor - Bekim Fehmiu, Aktor Shqiptar l. 1936 15 maj - Muharrem Berisha, matematikan, akademik dhe profesor shqiptar l. 1942 20 janar - Pashk Gjeçi, perkthyes shqiptar l. 1918 28 gusht ...

                                               

2006

3 shkurt - Vath Koreshi, shkrimtar l. 1936 6 janar - Jakup Hasipi, imam, patriot l. 1951 10 dhjetor - u shpall i vdekur Ish Diktaroi kilian Augusto Pinochet 21 janar - Ibrahim Rugova, president i Kosoves l. 1918 17 shkurt - Frederik Rreshpja, poe ...

                                               

2014

1 janar - Letonia adapton zyrtarisht valuten Euro duke u bere vendi i 18-te i Eurozones. 7 - 23 shkurt - Mbahen Lojerat olimpike dimerore 2014 ne Sochi te Rusise.

                                               

2003

30 janar - Belgjika legalizoi ligjshem martesen e gjinise se njejte. 12 Tetor - Filluan hapat e pare te shkrimeve ne Wikipedian Shqip. SK Tirana, e njohur edhe si 17 nentori Tirana kampione e Shqiperise ne futboll. 24 janar - Filloi veprimin oper ...

                                               

2007

7 Shtator - Tirane, misionin "Liria e Irakut": Kontigjenti i 10 i FASh niset per ne Irak Me 10 shkurt fillon protesta e pergjakshme e Levizjes Vetevendosje ne Prishtine

                                               

2001

7 tetor - SHBA pushtojne Afganistanin. 11 shtator - Sulm terorist i Al-Kaides mbi Qendren Boterore te Tregetise anglisht: World Trade Center; shk. WTC ne Nju Jork, 2900 njerez vdesin. 13 maj - Silvio Berlusconi, fiton zgjedhjet dhe behet kryemini ...

                                               

Ispenxha

Ispenxha ka qene nje detyrim ne te holla qe u vilej ne Perandorine Osmane fshatareve raja dhe qytetareve te krishtere, te martuar ose jo, te cilet kishin arritur moshen e pjekurise, pavaresisht nese ishin apo nuk ishin pajisur me toke. Ishte nje ...

                                               

Timarliu

Timarliu ishte emertimi qe u jepej kaloresve spahij ne ushtrine osmane. Ne kembim te sherbimit, çdo timarli merrte nje parcele te ardhurash te quajtur timari, nje çiflig, qe zakonisht ishin pjese tokash bujqesore te pushtuara rishtazi neper fshat ...

                                               

Xhamia e Kokonozit

Xhamia e Mahmut age Kokonozit ndodhet ne pjesen lindore te qendres se qytetit te Tiranes. Ajo eshte nje xhami e bukur e tipit" xhami mehalle” lagje. Sot ndryshe nga me pare quhet Xhamia e Pazarit te Ri, pasi me prishjen e Pazarit te Vjeter te Tir ...

                                               

Tanzimati

Tanzimati ka qene nje periudhe reformash ne Perandorine Osmane qe nisi me 1839 dhe mbaroi me Periudhen e Pare Kushtetuese me 1876. Periudha e Tanzimatit nisi me qellimin jo per transformime rrenjesore, por per modernizimin dhe konsolidimin e them ...

                                               

Mehmet Kuklibeu

Mehmet Kuklibeu ishte djali i Hajrudinit dhe nipi i Iljaz Kukes. Babai i Kukliut, permendet edhe me emrin Hezer. Mehmet Kuklibeu jetoi dhe veproi ne kohen kur shume shqiptare kishin pozita te larta ne hierarkine e administrates qendrore dhe ne in ...

                                               

Timari

Timari qe toke e dhene nga sulltani ne Perandorine osmane midis shekujve te katermbedhjete dhe te gjashtemebdhjete, me nje vlere te ardhurave tatimore vjetore me pak se 20 000 akçe. Te ardhurat e prodhuara nga toka vepruan si kompensim per sherbi ...

                                               

Oxhaqet feudalë

Oxhaket feudale ishin familjet e medha pronare tokash, qe perbenin oligarkine sunduese feudale te Shqiperise ne shek. XVIII e deri ne fillim te shek. XX. Secili oxhak kishte vendosur pushtetin e vet politik e ushtarak dhe e perforconte ate duke k ...

                                               

Rrethimi i dytë i Krujës

Rrethimi i dyte i Krujes nga Perandoria Osmane u zhvillua ne 1466 ne Kruje ne Shqiperi dhe zgjati deri me 1467. Forcat osmane u drejtuan fillimisht nga sulltan Mehmeti II dhe me vone nga Ballaban. Edhe pse epersia e tyre ishte ne numer dhe ne arm ...

                                               

Kamenica (e Delvinës)

Fshati mesjetar i Kamenices ndodhet ne rrethin e Delvines, rreze shpatit jugperendimor te Malit te Gjere. Ato shtrihen mbi dy kodra te uleta, me pjerresi te bute te bashkuara me nje qafe prej lindjes ne drejtim te perendimit Fshati ne te kaluaren ...

                                               

Mateçi

Mateçi ka lartesi mbidetare 480m, siperfaqe prej 34.1 km2 dhe sipas te dhenave te vitit 1994 ka 3.126 banore. Siperfaqe shfrytezuese bujqesore 3.237 ha nga te cilat toke agrare jane 1.226 ha, kullota 484 ha dhe pyje 1.527 ha. Ne rrezet e Karadaku ...

                                               

Jahja bej Dukagjini

Jahja bej Dukagjini ose Tashligjaliu ka qene poet dhe figure ushtarake e Perandorise Osmane qe mbahej se ishte nga familja Dukagjini. Eshte nder poetet me te dalluar te divanit te shek. XVI. Vete shkroi ne gjuhen osmane, duke e cekur herepashere ...

                                               

Ballaban Pasha

Mehmet Ballaban Badera i njohur me se shumti si Ballaban Pasha, ishte ushtarak i ushtrise osmane me prejardhje te perzier arberore-serbe i cili ne shekullin XV ishte kryekomandant i Sulltanit Mehmeti II gjate Rrethimit te dyte te Krujes, ku ai is ...

                                               

Athina

Athine eshte kryeqyteti i Greqise. E vendosur ne Evropen Juglindore, Athina eshte nje qender e fuqishme ekonomike, kulturore dhe administrative te vendit. Ajo mori emrin e vet nga perendesha Athena qe ishte perendesha e luftes ne Greqine e lashte ...

                                               

Historia e Athinës

Athina eshte nje nga me te vjeterit te quajtur qytetet ne bote, duke qene vazhdimisht e banuar se paku 5000 vjet. E vendosur ne pjesen jugore te Evropes, Athina u be udheheqese e qytetit te Lashte te Greqise ne mijevjeçarin e pare para Krishtit d ...

                                               

Agora

Agora ishte nje hapesire publike qendrore e poliseve te lashta greke. Agora eshte perfaqesimi me i mire i pergjigjes se formes se qytetit per te akomoduar rendin shoqeror dhe politik te polisit. Kuptimi i mirefillte i fjales eshte "vendi i mbledh ...

                                               

Tirinti

Tirinti eshte nje vend arkeologjik mikenas ne Argolis ne gadishullin e Peloponezit, disa kilometra ne veri te Nauplionit. Tirinti ishte nje qytet i fortifikuar kodrinor i banuar prej 7 mije vitesh, qe nga para fillimit te Epokes se Bronxit. Arrit ...

                                               

André Gerolymatos

André Gerolymatos eshte nje profesor greko-kanadez ne universitetin e Simon Fraser, dhe mban pozicionin drejtues ne Kongresin Greko Kanadez te British Columbia per Studimet greke. Gerolymatos eshte autor i nje sere librash ne gjuhen greke histori ...

                                               

Mikena

Mikena eshte nje sit arkeologjik ne Greqi, i gjendur rreth 90 km ne jug-perendim te Athines, ne veri-lindje te Peloponezit. Argosi eshte 11 km ne jug; Korinti, 48 km ne veri. Nga kodra mbi te cilen gjendet pallati, mund te shihet pergjate Argolid ...

                                               

Llivanati

Llivanat eshte nje qytet bregdetar ne Fthiotis, Greqia qendrore i banuar nga Arbereshe. Ai ndodhet 68km ne juglindje te Lamias dhe ishte qendra e komunes se Dafnusias midis 1997 dhe 2011.

                                               

Kalaja e Prizrenit

Kalaja e Prizrenit eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Prizren, Kosove. Kalaja e Prizrenit konsiderohet te jete simboli i qytetit te Prizrenit dhe nje element me rendesi ne identitetin kulturor te Kosoves.

                                               

Dholavira

Dholavira eshte nje sit arkeologjik ne Khadirbet ne Bhachau Taluka te distriktit Kutch, ne shtetin e Gujaratit ne Indine perendimore, qe e ka marr emrin e tij nga fshati modern 1 km ne jug te tij. Ky fshat eshte 165 km nga Radhanpuri. I njohur gj ...

                                               

Kalaja e Mbolanit

Kalaja e Mbolanit eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Mbolan, Njesia administrative Sinje, ne qarkun e Beratit, Shqiperi. Ky monument eshte i llojit "Arkeologji", i miratuar me 10.06.1973 ".

                                               

Kalaja e Shëngjergjit

Kalaja e Shengjergjit ndodhet ne afersi te fshatit Shengjin te krahines se Shengjergjit, ne anen lindore te vargut te Dajtit. Pikerisht ketu rrjedha e siperme e lumit Erzen ngushtohet midis dy shkembinjve. Kalaja eshte ndertuar mbi nje pllaje mal ...

                                               

Kalaja e Trajanit

Kalaja e Trajanit eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Tren, rrethin e Devollit, ne qarkun e Korçes, Shqiperi. Ky monument eshte i llojit "Arkeologji", i miratuar me numer 6 /15.01.1963".

                                               

Europa e pushtuar nga Gjermania Naziste

In the middle: Adolf Hitler, background: imprisoned European nations"Evropa e pushtuar i referohet vendeve te Europes qe u pushtuan nga ushtriapra forcat naziste Gjermani ne kohe te ndryshme gjate Luftes se Dyte Boterore ndermjet 1939 dhe 1945. D ...

                                               

Puna e detyruar nën pushtimin Gjerman gjatë Luftës së Dytë Botërore

Perdorimi i punes se detyruar dhe i skllaverise ne Gjermanine naziste dhe ne te gjithe Europen e okupuar gjermane gjate Luftes se Dyte Boterore, u zhvillua ne nje shkalle te paprecedente. Kjo ishte nje pjese jetike e shfrytezimit ekonomik gjerman ...

                                               

Flamuri i Jugosllavisë

Flamuri i Jugosllavise ishte flamuri zyrtar i shtetit jugosllav nga 1918–1992. Projektimi dhe simbolika e flamurit rrjedhin nga levizja pansllaviste, e cila çoi perfundimisht ne bashkimin e sllaveve te jugut dhe krijimin e nje shteti te bashkuar ...