ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 107
                                               

Perandoria e Shenjtë Romake

Perandoria e Shenjte Romake Perandoria mesjetare ishte rezultat i ndarjes se Perandorise Karolingiane me 843, e cila ishte themeluar nga Karli i Madh me 25 Djetor 800, dhe ekzistoi ne forma te ndryshme deri me 1806, territori i saj shtrihej nga L ...

                                               

Sûreti defter-i sancak-i Arvanid

Shekulli XV ze nje vend te veçante ne historine e shqiptareve, pasi kjoperiudhe lidhet me perpjekjet e tyre per te formuar nje entitet politik nendrejtimin e Gjergj Kastriotit-Skenderbeut. Kjo eshte edhe arsyeja qehistoriografia shqiptare i ka ku ...

                                               

Arkitektura mesjetare shqiptare

Arkitektura mesjetare shqiptare kaloi nje periudhe te rendesishme ne shek.XIII-XV. Nga ajo ruhen nje numer jo i vogel monumentesh qe perfshihen ne arkitekturen bizantine dhe romaniko-gotike, duke pasur nje fytyre te veçante vendase, te lidhur me ...

                                               

Dhimitër Frangu

Dhimiter Frangu ka qene prelat kishtar, bashkepunetor i Skenderbeut dhe historian i shekullit XV-XVI.

                                               

Xhamia e Larme

Xhamia e Larme, e njohur edhe si Xhamia e Pashes, eshte nje xhami ne Tetove, e ndertuar per te paren here ne vitin 1495 dhe e rindertuar me vone ne vitin 1833 nga Abdurrahman Pasha. Rreth saj gjenden edhe objektet e tjera te arkitektures fetare i ...

                                               

Uzurmishti

Uzurmishti shtrihet ne Pollogun e Poshtem dhe eshte fshat qe i takon Komunes se Zhelines, e cila del nga ish komunat e Tetoves. Kufizohet me fshatrat: Pallatice, Trebosh dhe Zheline dhe me fshatrat: Shemshove, Siriçine dhe Zhillce. Uzurmishti gje ...

                                               

Suzi Prizreni

Suzi Çelebiu i Prizrenit i njohur edhe si Suzi Zerini ka qene alim, poet dhe historian osman. Shquhet per poemen e tij Gazavatnam Mihaloğlu ku kumtohet pushtimi i Ballkanit nga Perandoria Osmane ne shekullin e 15 dhe beteja e lavdine e komandanti ...

                                               

Historia e Republikës Afrika Jugore

Historia e Republikes Afrika Jugore Fosilet e paraardhesve te njeriut te gjetura ne shpellat Sterkfontein, Kromdraai dhe Makapansgat tregojne per jetesen e paraardhesve te njeriut te llojit Australopithecus africanus ne kete vend. Zbulimet arkeol ...

                                               

Republika Jugafrikane

Republika e Afrikes se Jugut eshte shtet ne jugun e Afrikes. Ndodhet ne koordinatat 22–35° Jug dhe 17–33° Lindje dhe rrethohet nga Oqeani Atlantik dhe Oqeani Indian. Afrika e Jugut kufizohet me Namibine, Botsuanen, Zimbabvene, Mozambikun dhe Suaz ...

                                               

Lidhja e Lezhës

Lidhja e Lezhes ka qene nje lidhje ushtarake te fisnikerise arberore qe u themelua ne Lezhe me 2 mars 1444, me udheheqes Skenderbeun dhe pikesynim kundershtimin e Perandorise Osmane. Ne themel te bashkepunimit te fisnikeve shqiptare vu besa. Kuve ...

                                               

Françesko Laurana

Francesco Laurana, i njohur edhe si Francesco de la Vrana ishte nje skulptor dhe medalist dalmatino-italian. Ai konsiderohet njekohesisht si nje artist kroat dhe italian sculptor. Pati nje rol te planit te pare ne perhapjen e estetikes rilindase ...

                                               

Edukimi demokratik

Edukimi demokratik eshte nje ideal arsimor ne te cilin demokracia eshte njekohesisht nje qellim dhe nje menyre e mesimdhenies. Ai perveq qe sjell vlera demokratike ne arsim gjithashtu mund te perfshije edhe teorite e vetevendosjes brenda nje bash ...

                                               

Emerita Augusta

Kolonia romake e Emerita Augusta u themelua ne vitin 25 pes nga Augustus, per te rivendosur ushtaret emerit te shkarkuar nga ushtria romake nga dy legjionet veterane te luftrave kantabriane: Legio V Alaudae dhe Legio X Gemina. Qyteti ishte kryeqy ...

                                               

Bojani

Bojane, ёshtё fshat nё komunen e Sarajit, Maqedoni. Fshati shtrihet ne veriperendim te Dervendit,reth 17–18 km larg Shkupit.

                                               

Kishinau

Kishinau eshte kryeqyteti i Moldavise. Ka nje popullsim prej 647.513 banoresh. Po ashtu eshte qyteti me i populluar i vendit, qyteti me i zhvilluar ekonomikisht i vendit dhe nje prej qendrave me te zhvilluara industriale.Qyteti eshte qendra kryes ...

                                               

Donatello

Me karrieren e tij te gjate qe nje nga tre eterit e Rilindjes fiorentine, bashke me Filippo Brunelleschi-n dhe Masaccio-n, perveç se nje nga skulptoret me te gjitha koheve. Dha nje kontribut themelor per rinovimin e menyrave te skulptures, duke a ...

                                               

Andrea del Verrokjo

Andrea del Verrocchio ishte nje piktor, skulptor dhe argjendar i cili qe drejtuesi i nje punishteje artistike ne Firence. Aktiv mbi te gjitha ne oborrin e Lorenzo de Medici-t. Atij i jane atribuar me siguri vetem pak piktura, por ne punishten e t ...

                                               

Ekspedita e Skënderbeut në Maqedoni

Ekspedita e Skenderbeut ne Maqedonit ishte nje fushate per te parandaluar Perandorine Osmane ne Maqedoni nga Skenderbeu per te mposhtur tre ushtrite osmane te cilat ishin pergatitur per te pushtuar Shqiperine. Nga viti 1461 deri 1462, Skenderbeu ...

                                               

Lufta shqiptaro-veneciane (1447-1448)

Lufta shqiptaro-veneciane e vitit 1447-1448 u zhvillua mes forcave te Venedikut, te cilat ishin aleate me forcat osmane, dhe shqiptareve nen udheheqjen e Gjergj Kastriot Skenderbeut. Lufta erdhi si rezultat i nje mosmarreveshjeje mes Republikes d ...

                                               

Dezna

Dezna eshte nje komune ne qarkun Arad ne Rumani. Ka nje popullsi prej 1.372 banoresh dhe siperfaqe 83.50 km 2. Komuna eshte formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Buhani, Dezna, Laz, Neagra, Slatina de Cris.

                                               

Qëndresa e popullit shqiptar kundër sundimit osman nga shek. XVI deri në fillim të shek. XVIII

Qendresa e popullit shqiptar kunder sundimit osman nga shek. XVI deri ne fillim te shek. XVIII Gjinia: Histori. Pergatitur nga Selami Pulaha. Shtepia botuese: Akademia e Shkencave e RPS te Shqiperise, Instituti i Historise. Viti i botimit 1978. F ...

                                               

Heraldika ilire

Heraldika ilire ose stematika ilire eshte nje katalog stemash te perpiluara mbi bazen e disa katalogjeve mesjetare kryesisht fiktive, nder te cilat mund te gjenden edhe disa stema faktike. Perpilimi i tyre eshte bere nga shekulli XVI deri ne mes ...

                                               

Gjakova

Gjakova serbisht: Ђаковица, Dakovica eshte qytet ne pjesen perendimore te Kosoves. Po ashtu Gjakova eshte qender e komunes dhe rajonit me te njejtin emer. Toka ku filloj te ngrihet qyteti ishte ne pronesi te Jak Vules. Sipas gojedhenes, hoxha Had ...

                                               

Grabos

Diodor, XVI, 22, Illyrians Kings, Queen Enver Imamović, O elementima političkog organiziranja ilirskih zajednica, sa: Harding, Philip. From the End of the Peloponnesian War to the Battle of Ipsus, 1985. ISBN 0-521-29949-7 Stampa:Euro-royal-stub

                                               

Fortesa e Ramnagarit

Fortesa e Ramnagarit eshte nje keshtjelle ne Ramnagar te Varanasit. Ajo eshte e vendosur ne bregun lindor te lumit Gang, perballe Ghatit Tulsi. Struktura prej guri ranor u ndertua ne Stilin Mogul ne vitin 1750 nga Kashi Nareshi, Balwant Singh. Ak ...

                                               

Besarabia

Bessarabia, Bessarabiya, Bullgarisht: Бесарабия Besarabiya) eshte nje rajon historik ne Evropen Lindore, kufizohet nga lumi Dniester ne lindje dhe lumi Prut ne perendim e Moldavise se sotme, me rajonin ukrainas Budjak qe mbulon rajonin jugor breg ...

                                               

Kritika ndaj Muhamedit

Kritika ndaj Muhamedit kane ekzistuar qe nga shekulli i 7, kur Muhamedi perçmohej nga bashkekohesit e tij Arabe jo-myslimane per predikimin e monoteizmit, martesat e tij te shumta, dhe ekspeditat e pergjithshme ushtarake. Gjate mesjetes ai u demo ...

                                               

Efekti aha

Efekti aha ose Aha! efekti i referohet pervojes se zakonshme njerezore te kuptimit te papritur te nje problemi ose koncepti te pakuptueshem. Disa kerkime e pershkruajne Efektin aha! si nje avantazh kujtese, por ekzistojne rezultate kontradiktore ...

                                               

Ticiani

Artist inovator dhe poliedrik, se bashku me Giorgione-n qe mjeshtri i ngjyres tonale, Ticjano Veçeljo qe nje nga piktoret e pakte titullare te nje biznesi te mirefillte, sipermarres i zhdervjellet i punishtes perveç prodhimtarise se tij personale ...

                                               

Shkrel

Ne studimet qe kam bere, per te mesuar diçka permbi fisin e Shkrelit dhe shkrelasit, kam pasur po aq pak sukses sa Hahni dhe Hecquardi. - Baron Nopça Shkreli eshte nje fis historik dhe emertimi i disa vendbanimeve ne viset shqiptare.

                                               

Origjina dhe arkitektura e Taxh Mahalit

Taxh Mahali perfaqeson shembullin me te rafinuar dhe sofistikuar te Arkitektures Mogule. Origjina e tij gjendet ne rrethanat e porositjes, kultures dhe historise se Indise se sunduar nga Perandoria Mogule. Kete mauzole e porositi perandori i shqe ...

                                               

Kisha e Shën Mërisë (Seran, Përmet)

Kisha e Shen Merise ne Seran te Permetit, eshte nje kishe madheshtore qe ka qene gjithmone objekt pelegrinazhi nga banoret e fshatrave perreth dhe mban statusin monument kulture qe nga viti 1963. Kisha qe daton nga shekulli XVII ka nje hapesire t ...

                                               

Malaria

Historia e emrit "Malaria" vjen nga shekulli XVII, "mal aria" "ajer i keq", sipas besimit te asokohshem se semundja perhapej nga ererat e kqija te kenetave ku vektori i semundjes ka habitatin e tij te preferuar.

                                               

Eskimezët

Eskimezet, nga italisht gli eschimesi, eshte emertim permbledhese per popujt indigjene ne rajonin polar veriore, me zonen e vendbanimit nga Siberia verilindore me Ngushticen e Beringut dhe rajonet arktike te Alaskes dhe Kanadase deri ne Groenland ...

                                               

Nezim Frakulla

Ibrahim Nesim bej Frakulla i njohur si Nezimi i Beratit apo Nezim Frakulla, ka qene poet shqiptaro-osman i shekullit XVIII dhe levruesi me i rendesishem i bejtexhinjve ne gjuhen shqipe, pjese e letersise shqipe, si dhe "poeti i pare" i bejtexhinj ...

                                               

Herakliu

Herakliu - i biri i Zeusit, zotit suprem dhe Alkmenes, gruas se Amfitrionit trimi me i madh i miteve greke. Me emrin e tij ndeshemi si me atributin e njeriut me qene vetem njeri me fuqi vigane. Ai i ka pasur poashtu te gjitha dobesite dhe virtyte ...

                                               

Këmisha

Kemisha eshte cope mbuluese e trupit qe lahet qe ne fillim bartej nga shtresat e larta ne shoqerine egjiptiane, greke, romak. Nga mesjeta, aty diku nga viti 1200 si nderrese dhe mbulese trupi. Forma e njohur per meshkuj, si duket u krijua aty nga ...

                                               

Trebinja

Trebinja eshte qyteze dhe komune jugore, ne Bosnje dhe Hercegovine. Shtrihet ne Lindje te Hercegovines, dhe eshte pjese e entitetit Republika Srpska. Popullsia e saj numron rreth 31.433 banore. Lumi Trebishnjica rrjedh neper zemer te qytezes. Obj ...

                                               

Kraja

Kraja eshte nje krahine ne Mal te Zi, qe shtrihet ne bregun jugperendimor te Liqenit te Shkodres deri ne malin e Rumise. Perfshine disa vendbanime, kryesisht te banuara me shqiptare.

                                               

Gjeografia e Antiguas dhe Barbudës

Antigua dhe Barbuda perpos Antiguas perbehet edhe nga dy ishuj: Barbuda dhe Redonda ne jug-perendim te vendit. Teresisht vendi ka nje siperfaqe prej 442 km 2. Ne pjesen veri-perendimore te vendit ne nje ngushtice te ishullit ndodhet kryeqyteti Sa ...

                                               

Historia e Guajanës

Guajana e tashme kishte ekzistuar nga shekulli XVII deri ne shekullin XVIII si tre kolonie e Holandes te cilat ishin Essuquibo, Demerara edhe Berbice. Ne vitin 1763 ka pasur nje kryengritje te skllaveve ne Berbice. Zona ka nderruar deri vitin 181 ...

                                               

Konstantin Xhehani

Konstantin Xhehani filozof, mesues, matematicient dhe poet arumune voskopojar i shekullit XVIII. Emri i plote i tij eshte Konstantin Haxhi Jorgji Xhehani.

                                               

Sak Faslia

Sak Faslia bajraktar shqiptar nga Kosova, eshte njeri nder luftetaret me te degjuar te Rugoves. Ai u dallua sidomos ne lufterat e shumta te zhvilluara kunder malazezeve. Sak Faslia u lind ne vitin 1885 ne Koshutan te Rugoves. I takon familjes se ...

                                               

Arkitektura e Raxhastanit

Arkitektura e Raxhastanit zuri fill ne shekullin e gjashte ne zonen e shtetit indian te Raxhastanit dhe rreth saj.

                                               

Shravasti

Shravasti ishte nje qytet i Indise se lashte dhe nje nga gjashte qytetet e Indise gjate jetes se Gautama Budes. Qyteti gjendej ne fushat pjellore te Gangut ne distriktin e sotem me te njejtin emer, Shravasti, qe i perket divizionit te Devipatanit ...

                                               

Laknau

Lucknow eshte qyteti me i madh i shtetit indian te Uttar Pradeshit Nje qytet i rendesishem metropolitan i Indise, Lucknow eshte qendra administrative distriktit dhe divizionit te Lucknow si dhe kryeqyteti i shtetit federal te Uttar Pradeshit. Esh ...

                                               

Budat e Bamijanit

Budat e Bamiyan ishin statujat monumentale shekullit te IV dhe V, budes ne kembe te gdhendura ne anen e nje shkembi ne luginen e Bamyanit ne rajonin Hazarajat te Afganistanit qendror, 230 kilometra ne veriperendim te Kabulit ne nje lartesi prej 2 ...

                                               

Alphonse de Lamartine

Alphonse de Lamartine, me emrin e tij te plote Alphonse Marie Louis nga Prat de Lamartine, i lindur ne Mâcon me 21 tetor 1790 dhe vdiq ne Paris, me 28 shkurt 1869, eshte nje poet, romancier, dramaturg francez, si dhe nje personalitet politik qe m ...

                                               

Santiago

Santiago ose Santiago i Kilit eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i Kilit. Santiago ndodhet ne luginen qendrore te vendit, ne nje lartesi prej 520m mbi nivelin e detit. I themeluar ne vitin 1541, Santiago ka qene kryeqytet i Kilit qe nga kohera ...

                                               

Reka e Epërme

Reka e Eperme eshte nje nen-krahine gjeografike dhe etnografike e rajonit me te madh te Rekes ne perendim te Republikes se Maqedonise, qe perfshine vendbanime ne pjesen e siperme te Komunes se Mavroves dhe Radostushes dhe Komunes se Gostivarit. K ...