ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 106
                                               

Jurta

Jurta eshte nje banese me strukture portative e ndertuar me dru qe zakonisht perdoret nga nomadet turq te stepave te Azise Qendrore. Çatia perbehet nga nje kurore rrethore te ciles i jepet forma ne prani te avujve te nxehte e cila qendron mbi tra ...

                                               

Gjuha kopte

Koptishtja ose koptikja egjyptiane, eshte faze e fundit e gjuhes egjiptiane, nje gjuhe veriore afrikano-aziatike e folur ne Egjipt te pakten deri ne shekullin e XVII-te si gjuhe zyrtare. Gjuha egjyptiane filloi te shkruhet ne shekullin e I te e.s ...

                                               

Saga e Erikut të Kuq

Eiríks saga rauda apo Saga e Erikut te Kuq eshte nje sage lidhur me eksplorimin nordik te Veriut te Amerikes. Saga i pershkruan ngjarjet te cilat e çuan Erikun e Kuq ne Groenlande si dhe zbulimin e Vinlandit nga ana e Leif Ericsonit. Nga detajet ...

                                               

Argjipeshkvia katolike Tiranë-Durrës

Argjipeshkvia katolike Tirane-Durres ekziston qysh nga shekulli XIII dhe perpara ishte njohur si Metropoli i EPIRUS NOVUS, qe ka qene nje nga emrat te Durresit. Durresi si qytet ilirik eshte themeluar qe ne shekullin IV para Krishtit. Njihej me d ...

                                               

Despotati i Artës

Despotati i Artes u formua ne shek XII. Ai shtrihej ne Shqiperine e poshtme eshte shtrire ne Shqiperine e poshtme, apo Epirin e vjeter. Mihal I Engjulli gjate kohes se tij qe kishte ne sundim Despotatin e Artes zhgjeroi kufijte nga Durresi deri n ...

                                               

Stublla e Epërme

Stublla e Eperme Viti eshte nje vendbanim historia te cilit qe nga shekulli i XV-te, permes argumenteve te ndryshme mund te percillet ne menyre kronologjike. Shkolla dhe martirizimi i banoreve te ketij fshati jane ata dy faktore kryesor qe kane n ...

                                               

Cusco

Cusco, shpesh shqiptohet si Cuzco, eshte qytet ne juglindje te Peruse, prane Lugines Urubamba ne vargmalet e Andeve. Ky eshte kryeqyteti i Rajonit Cusco si dhe Krahines Cusco. Ne vitin 2013, qyteti kishte nje popullsi prej 435.114 banore. I vendo ...

                                               

Zef Valentini

Zef Valentini ka qene prift, albanolog dhe bizantinist italian. Me punimin shumevellimesh Acta Albaniae Veneta mori fame nderkombetare. Per kontributin ne kulturen dhe historine e kombit shqiptar, Presidenti i Republikes Bamir Topi e nderoi postu ...

                                               

Real Madrid C.F.

Real Madrid Club de Fútbol, njohur zakonisht si Real Madrid, eshte nje klub futbolli profesionist spanjoll me seli ne Madrid. I themeluar me 6 mars 1902 si Madrid Football Club, klubi tradicionalisht ka veshur fanella te bardha qe jane perdorur n ...

                                               

Historia e Japonisë

Feudalizmi, ashtu si ne shume vende te tjera te globit, u zhvillua edhe ne Japoni. Ne njohje te pare, Japonia eshte nje varg ishujsh ne Oqeanin Paqesor. Jeta feudale ne Japoni mori nuanca te ndryshme nga ato te bashkesive evropiane dhe shume shpe ...

                                               

Gjoto

Giotto di Bondone, i njohur si Giotto, qe nje piktor dhe arkitekt italian nga Firencia i Mesjetes se vone. Konsiderohet pergjithesisht si i pari ne nje linje artistesh te medhenj qe kontribuan ne paraprirjen e Rilindjes. Qe bashkekohes dhe mik i ...

                                               

Dante Aligieri

Dante Aligeri, ose Aligiero, i pagezuar Durante di Alighiero degli Alighieri dhe i njohur thjesht si Dante, nga familja Aligieri, ka qene nje poet, shkrimtar dhe politikan italian. Emri "Dante", sipas deshmise se Jacopo Aligieri-t, eshte shkurtim ...

                                               

Pança Rathat

Pancha Rathat jane nje kompleks monumental ne Mahabalipuram, ne brengun e Coromandelit ne gjirin e Bengalit, ne distriktin Kancheepuram te shtetit indian te Tamil Nadu-se. Pancha Rathat jane nje shembull i arkitektures shkembore monolitike. Te da ...

                                               

Historia e Durrësit

Durresi mund te krahasohet me qytetet me te medhenj te Mesdheut antik dhe Mesdhetar. Qyteti Epidamn Dyrak u ndertua nga Iliret Taulant, dallendyshasit ne shekuj XIII-XI p.K. Banoret e pare te Dyrrahut, para ilireve te quajtur protoiler, pellazge, ...

                                               

Arbëreshët në Greqi

Arbereshet ose arberoret, te njohur edhe si arvanitet, jane nje grup i popullsise ne Greqi te cilet tradicionalisht flasin arberisht, nje dialekt te gjuhes shqipe. Ata u vendosen ne Greqi gjate fund te mesjetes dhe ishin element dominant i popull ...

                                               

Tempulli Kashi Vishvanatha

Tempulli Kashi Vishvanatha ne Varanasi eshte nje nga tempujt me te adhuruar te Shives, i njohur edhe si Tempulli i Arte. Ai eshte nje tempull i famshem hindu, nje nga 12 tempujt e shenjte jyotirlinga, qe permendet gjeresisht ne literaturen purani ...

                                               

Sima Qian

Sima Qian, ishte nje historian kinez i dinastise se hershme Han. Ai konsiderohet babai i historiografise kineze per rekordet e historise se madhe, nje histori Jizhuanti te historise se pergjithshme te Kines, duke mbuluar me shume se dy mije vjet ...

                                               

Duço

Arti i Duccio di Buoninsegna-s ne fillim kishte nje komponente solide bizantine, te lidhur ne veçanti me kulturen me te fundit te periudhes paleologe dhe nje njohje te gjere te Cimabue-s, te cilave u shtoi nje perpunim personal ne sensin gotik, t ...

                                               

Feja në trevat shqiptare

Historia e Kishes Ungjillore Protestante ne Shqiperi, ze fill me 18 tetor 1873, kur Berd, Xheni dhe zoti marsh u vendosen si misionare ne qytetin e Manastirit. Keta misionare fisnike krijuan aty Bashkesine e pare Ungjillore. Nder anetaret e pare ...

                                               

Tavastia Proper

Tavastia Proper eshte nje rajon i Finlandes. Kufizohet me rajonet: Finlanda Jugperendimore, Pirkanmaa, Päijänne Tavastia, Uusimaa. Hämeenlinna eshte zona me e madhe urbane e rajonit. Ka dy komuna qe kane statusin e qyteit, Riihimäki dhe Forssa.

                                               

Rimanishti

Etimologjia e toponimit Rimanisht eshte me prejardhjen arumune, prej nje kohe ne te kaluaren kur arumunet vlleh jetonin ne ate treve. Rimanisht eshte fshat i cili gjendet 15 kilometra ne verilindje te Prishtines, ne aksin rrugor Prishtine-Podujev ...

                                               

Dobovjani

Dobovjani eshte nje fshat i vogel ne krahasim me Veleshten dhe disa fshatra te tjere te cilet e rrethojne. Gjendet ne pjesen veri-perendimore te Struges, drejt magjistrales Struge - Diber, por ne Veleshte kthen ne te majte dhe afro 2 km mbrrin ne ...

                                               

Prona feudale në Shqipëri shek.XI - XIV

Sistemi i detyrimeve feudale qe rendonin mbi fshatarin nuk ishte i njejte per te gjitha viset shqiptare. Ai ndryshonte sipas konfiguracionit te terrenit, por edhe sipas sferave politike ne te cilat perfshihej kjo apo ajo zone. Edhe raporti midis ...

                                               

Statutet e Shkodrës

Statutet e Shkodres jane nje kod normativ veteqeverises i komunes se Shkodres gjate sundimit venedikas. Statute te tilla kane pasur edhe qytete te tjera, por vetem te Shkodres jane ruajtur ne menyre te plote. Perbehen nga 279 kapituj shkruar ne d ...

                                               

Moldavia (rajon historik)

Rajoni i Moldavise eshte nje rajon gjeografik dhe historik dhe ish principate ne Evropen Lindore, qe korrespondon me territorin mes Karpatetve Lindore dhe lumit Dnjester. Nje shtet fillimisht i pavarur dhe me vone autonom, ka ekzistuar nga shekul ...

                                               

Kënga e Hildebrandit

Kenga e Hildebrandit eshte kenge e kreshnikeve gjermane, dhe e vetmja kenge copa te se ciles kane mbetur te shkruara. Deri me tani dihet qe jane trasheguar te shkruara rreth 68 radhe te gjata. Kenga eshte regjistruar nga ana e dy murgjve fuldiste ...

                                               

Princesha Argjiro

Princesha Argjiro eshte poeme per femije e shkrimtarit Ismail Kadare. Ben fjale per flijimin e nje princeshe qe te mos binte e gjalle ne dore te turqve. Sipas legjendes, emri i qytetit te Gjirokastres vjen nga ajo.

                                               

Kalaja e Turrës

Kalaja e Turres eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Domen, Njesia administrative Kryevidh, Rrogozhine, Shqiperi. Ky monument i trashegimise kulturore eshte miratuar me 15 Janar 1963. Kalaja e Turres eshte ndertuar ne shekullin e XIV si ...

                                               

Himni i Flamurit (poezi)

Kjo poezi ose himn eshte perfshire ne vellimin me poezi te zgjedhura te Nolit. Rima e kesaj poezie eshte AAAB. Gjithashtu kemi edhe nje rime te mbrendshme si: Ste tremp Romani as Venecjani / As Serb Dushani, as Turk Sulltani. "Veme re se stili i ...

                                               

Shqipëria nën Perandorinë Osmane

Shqiperia nen Perandorine Osmane perfshine Shqiperine gjate periudhes mes viteve 1384 dhe 1912, ne te cilen ajo ishte pjeserisht ose plotesisht pjese e Perandorise Osmane. Sundimi osman ne Shqiperi filloi pas Betejes se Savres ne vitin 1384, kur ...

                                               

Dhimmi

Dhimmi eshte nje institucion i jurisprudences islamike i cili percakton statusin ligjor "te mbrojturve" jo-myslimane nen sundimin islamik. Perkufizimi i dhimmi-ve dhe trajtimi ligjor i te mbrojturve jane krijuar ne te drejten nderkombetare islami ...

                                               

Tempulli i Tenavaramit

Tempulli i Tenavaramit ishte nje kompleks historik tempullor hindu i vendosur ne qytetin port te Tenavaramit, Tevanthurai prane Galles, ne provincen jugore te Sri Lankes. Hyjnia i tij kryesor ishte Tenavarai Nayanari dhe ne zenitin e tij ishte nj ...

                                               

Koja Zaharia

Dokumentet raguzane i referohen ne trajten Kojčin ose Gojčin. Per kete arsye, shume studjues te tille si Nicolae Iorga, Lajos Thallóczy dhe Konstantin Jireçek kane besuar gabimisht se ai qe ne fakt Gojčin Crnojević.

                                               

Hafezi

Khwāja Shams-ud-Dīn Muhammad Haafeja-Shīrāzī, i njohur me emrin e tij te stilolapsit Hafez, 1315-1390) poeti i cili "lavderoi gezimet e dashurise dhe veres, por synonte edhe hipokrizine fetare". Veprat e tij te mbledhura konsiderohen si nje maje ...

                                               

Turizmi në Elbasan

Rreth 5 km larg qytetit te Elbasanit, ne fshatin Llixhe, ndodhen llixhat termale, shume te njohura ne vendin tone per vlerat e larta kurative ndaj semundjeve te ndryshme reumatizmale etj. Gjithashtu 20 km larg qytetit ndodhet fshati malor i Gjina ...

                                               

28 nëntor 1912

28 Nentor 1912 eshte dita kur u shpall Pavaresia e Shqiperise. Ne ate kohe Shqiperia ishte ende ne pushtimin osman.Pavaresia u shpall rezultat i Rilindjes Kombetare Shqipetare, e organizuar qe nga shekulli XIX.

                                               

Alte Pinakothek

Alte Pinakothek eshte nje muze i artit ne Mynih. Aty gjenden piktura nga piktoret e kohes se mesme deri ne shekullin XVIII. Ky muzej eshte me qindra vitesh dhe eshte galerija me e madhe e pikturave ne bote. Mes tjerash aty gjenden dhe permbledhje ...

                                               

1888

Sami Frasheri, boton "Shkronja" - libri i pare i gjeografise ne shqipe. Naim Frasheri, boton Lulete e Verese, fillon te shkruaje Istorine e Skenderbeut dhe ben perpjekje per çeljen e nje shkolle te re shqipe ne Permet.

                                               

Alipashiada

Alipashiada eshte nje poeme epike ne gjuhen greke shkruar ne shekullin XIX nga delvinjoti Haxhi Shehreti kushtuar Ali pashe Tepelenes, perkthyer ne gjuhen shqipe mbas me se nje shekulli nga Ilo Mitke Qafezezi.

                                               

Antigua dhe Barbuda

Antigua dhe Barbuda eshte nje shtet i perbere nga ishuj qe ben pjese bashkesine e Komonuellthit te Kombeve. Ishujt ndodhen midis Oqeani Atlantik dhe Deti i Karaibeve, ne jug-lindje te Porto Rikos.

                                               

Katedralja e Zagrebit

Katedralja e Zagrebit ne Kaptol eshte nje institucion katolik dhe jo vetem ndertesa me te larte ne Kroaci, por edhe ndertesa me monumentale fetare e stilit Gotik ne juglindje te Alpeve. Eshte e dedikuar Marrjes se Marise dhe te mbreterve Shen Ste ...

                                               

Rajoni Jugor i Brazilit

Rajoni Jugor i Brazilit eshte nje nga pese rajonet administrative te Brazilit. Ai perfshin shtetet e Paraná, Santa Catarina dhe Rio Grande do Sul dhe mbulon 576.300.8 km ², duke qene rajoni me te vogel. Kjo eshte nje e madhe turistike, ekonomike ...

                                               

Komuna e Manastirit

Komuna e Manastirit eshte komune qe shtrihet ne pjesen jugore te Maqedonise. Qendra e komunes eshte vete qyteti i Manastirit. Manastiri, me mbi 90.000 banore, eshte qyteti i dyte per nga madhesia ne Republiken e Maqedonise dhe ka siperfaqe prej 7 ...

                                               

Iluminizmi

Iluminizmi ishte nje levizje kulturore dhe filozofike qe u perhap ne Evrope nga fillimi i qindvjeçarit te XVIII gjere ne Revolucionin francez, qe u skalit nga perpjekja e çlirimit nepermjet arsyes nga mendimi, nga kembengulja dhe perfytyrimi, par ...

                                               

Melami

Melamite jane nje tarikat sufi i Islamit aktiv qe nga shekulli i nente ne Horasanin e Madh. Emrin e marrin nga fjala arabe malāmah qe domethene "faj", dhe pasuesit e kesaj perudhjeje shpirterore besojne te vlera e vetefajesimit. Duke e çmuar devo ...

                                               

Baldosa e veriut

Baldosa e veriut eshte pjestari me i madh i familjes mishngrenese Mustelidae. Ёshte nje mishngrenes muskulor, me shume i ngjashem me nje ari te vogel se sa me mustelidet e tjere. Nje kafshe e vetmuar, ajo ka nje reputacion per egersi dhe force ne ...

                                               

Gjuha tatare e Krimesë

Gjuha tatare e Krimese, e quajtur gjithashtu Krimeisht, eshte nje gjuhe turkike Kipchak e folur ne Krime dhe diasporat e Krimese tatare te Uzbekistanit, Turqise, Rumanise dhe Bullgarise, si dhe komunitete te vogla ne Shtetet e Bashkuara dhe Kanad ...

                                               

Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Rusisë

Marredheniet Ruso - Shqiptare ne dhjetor 1991 MPJ e Shqiperise doli me deklaraten, ku Tirana njihte Federaten Ruse si trashegimtare me te drejta te BRSS. Me 6 gusht 1992 vizitoi Shqiperine zevendes ministri i jashtem I FR V. Çurkin. Gjate vizites ...

                                               

Voskopoja

Voskopoja eshte nje komune qe ndodhet rreth 21 km larg nga qyteti i Korçes mbi nje pllaje 1160 metra mbi nivelin e detit. Voskopoja ishte qender e zhvilluar kulturore e themeluar ne vitin 1330 e perbere nga shqiptare, arumune e greke. Ne Voskopoj ...

                                               

Kryengritja shqiptare e 1847

Orhan Bardhaj, Hodo Nivica, Halim Margelleçi Kryengritja shqiptare e 1847-es ishte nje kryengritje e shekullit te 19-te ne jug te Shqiperise kunder Tanzimatit osman, reforma te cilat nisen me 1839 dhe po aplikoheshin gradualisht nder viset shqipt ...