ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 105
                                               

Historia e librit

Historia e librit si nje disipline e pavarur akademike e pranua vetem ne vitet 1980. Ne konstituimin e kesaj disipline kane dhene kontrubitin e tyre specialiste nga fushat e tekstologjise, kodikologjise, bibliografise, filologjise, paleografise, ...

                                               

Piprahwa

Piprahwa eshte nje fshat prane Birdpurit ne distriktin e Siddharthnagarit te shtetit indian te Uttar Pradeshit 27.443°V 83.1278°L  / 27.443; 83.1278. Kalanamaku, nje varietet aromatik orizi i rritur ne kete zone. Piprahwa eshte e mirenjohur per ...

                                               

Historia e Murit të Madh Kinez

Historia e Murit te Madh Kinez fillon kur fortifikimet e ndertuara nga shtetet e ndryshme te lashta kineze gjate periudhes se Pranveres dhe Vjeshtes dhe Periudhes se Shteteve Nderluftuese ishin te lidhur nga perandori i pare i Kines, Qin Shi Huan ...

                                               

Historia e Uttar Pradeshit

Historia e Uttar Pradeshit, shtetit verior te Indise, teknikisht fillon qe me formimin e tij me 1 prill 1937 si Provincat e Bashkuara, por vete rajoni tregon gjurme te banimit njerezor midis 85 000 dhe 73 000 vjet me pare. Rajoni duket se ka qene ...

                                               

Koha

Koha eshte permasa ne te cilen kuptohet dhe matet rrjedha e ngjarjeve ne gjithesi. Koha eshte kapja e rendit ne shfaqjen e ngjarjeve nga ndergjegjja njerezore. Te gjitha ngjarjet mund te pershkruhen ne nje kohe qe mund te jete e kaluara, e tashmj ...

                                               

Ajodhja

Ayodhya e njohur gjithashtu si Saket, eshte nje qytet i lashte i Indise, qe besohet se ka qene vendlindja e Ramas dhe vendndodhja e eposit Ramayana. Ndodhet 8 km nga qyteti i Faizabadit, ne bregun e djathte te lumit Sarayu, ne jug te shtetit indi ...

                                               

Zbritja e Gangut

Zbritja e Gangut eshte nje monument ne Mahabalipuram, ne bregun e Coromandel-it ne gjirin e Bengalit, ne distriktin Kancheepuram te shtetit indian Tamil Nadu. Me permasa 29 m x 13 m, eshte nje reliev gjigand ne qiell te hapur i skalitur ne dy pop ...

                                               

Arkitektura Çalukja perëndimore

Arkitektura Kalyani Chalukya e njohur edhe si Arkitektura Perendimore Chalukya ose Arkitektura e Vone Chalukya, eshte stili i veçante i zbukurimit arkitekturor ne traditat fetare shaivite, vaishnavite dhe xhainiste qe evoluan gjate sundimit te pe ...

                                               

Zeta

Sipas Shuflajt nga brigjet e Njegushit mbi Kotorr e deri ne bregun lindor te liqenit te Shkodres, duke perfshire edhe bregun perendimor. Farlati jep dy vendosje te ndryshme: njera per vendndodhjen ne rrjedhen e eperme te lumit homonim, tjetra per ...

                                               

Puset e shkallëzuar

Puset e shkallezuar jane puse ose pellgje ne te cilet uji mund te arrihet duke zbritur nje seri shkallesh. Ata mund te jene te mbuluar dhe te mbrojtur dhe shpesh jane te ndertuar me nje arkitekture domethenese. Ata mund te jene gjithashtu shume-k ...

                                               

Universiteti në Novi Sad

Universiteti ne Novi Sad eshte nje universitet i cili ndodhet ne Novi Sad, kryeqyteti i Krahines serbe te Vojvodines dhe qyteti i dyte me i madh ne Serbi. Universiteti i Novi Sadit eshte universiteti i dyte me i madh ne mesin e gjashte universite ...

                                               

Gopurami

Gopurami eshte nje kulle monumentale, zakonisht e zbukuruar ne hyrje te ndonje tempulli, veçanerisht ne Indine Jugore. Kjo formon nje veçori te shquar te koileve, Tempujve Hindu ne Arkitekturen Dravidiane. Ata jane te kurorezuar nga kalasami, nje ...

                                               

Manastiri i Moçarit

Nje nga monumentet me te rendesishme dhe patjeter edhe ekspozues per vete Kosoven, po per vlerat arkitekturore, si dhe rrenoje per shekuj me radhe, mbetet Manastiri i Moçarit komuna e Dardanes/Kamenices. ne literaturen serbe njihet si Manastiri i ...

                                               

Historia e puseve të shkallëzuar në Guxharat

Puset e shkallezuar jane puse ne te cilet uji arrihet me shkalle. Ata gjenden me shpesh ne Indine perendimore veçanerisht ne Guxharat ku gjenden mbi 120 puse te tille. Zanafilla e puseve te shkallezuar mund te gjurmohet ne ujembledhesit e qytetev ...

                                               

Kisha e Shën Kollit (Perondi)

Kisha E Shen Kollit eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Perondi, Kuçove, Rrethi i Beratit, ne qarkun e Beratit, Shqiperi. Ky monument eshte i llojit ", i miratuar me 17.04.2015 ".

                                               

Rrethi i Dibrës

Rrethi i Dibres eshte njeri nga 36-te rrethet e Shqiperise. Rrethi ben pjese ne Qarkun te Dibres. Rrethi i Dibres ka 86.000 banore, me nje siperfaqe prej 761 km² dhe kryeqender Peshkopine.

                                               

Kumanova

Kumanove, maqedonisht: Куманово/Kumanovo shtrihet ne pjesen veriore te Maqedonise se Veriut, rreze Malit te Zi te Shkupit, mes kufirit me Serbine ne veri dhe Kosoven ne veri-perendim. Ne pjesen perendimore te qytetit, rreze maleve te Karadakut sh ...

                                               

Kungsträdgården

Kungsträdgården eshte nje park ne Norrmalm ne Stokholm. Ajo dhe Humlegården jane parqet publike me te vjetra te ruajtura ne Stokholm. Ketu dikur ishte keshtjella Makalös. Ne Kungsträdgården, Ekspozita e Stokholmit u mbajt ne 1866, e cila ishte ek ...

                                               

Njësia administrative Kallmet

Kallmeti eshte nje krahine ne rrethin e Lezhes qe shtrihet poshte vargmalit te Veles dhe ne fushen Shkoder-Lezhe ose siç i thone ndryshe Fusha e Zadrimes.

                                               

Tempulli xhainist

Nje tempull xhainist eshte nje vend adhurimi per xhainistet, ndjekesit e Xhainizmit, Termi Derasar sherben per te emertuar tempujt xhainiste ne pjesen me te madhe te Indise, duke perfshire Raxhastanin ashtu si dhe termi Basadi qe i referohet gjit ...

                                               

Muri i Madh Kinez

Muri i Madh i Kines eshte nje seri fortifikimesh prej guri dhe prej balte ne veri te Kines, i ndertuar fillimisht per te mbrojtur kufijte veriore te Perandorise Kineze kunder nderhyrjeve nga grupe te ndryshme nomade. Disa mure kane qene ndertuar ...

                                               

Rendet arkitekturorë

Nje rend ne arkitekture eshte nje lloj asemblazhi i pjeseve te subjektit per te formuar proporcionet e paravendosura, te rregulluara sipas funksionit qe çdo pjese ka per te luajtur". Rendet arkitekturore jane stilet e lashta te arkitektures klasi ...

                                               

Rruga e Arbrit (rrugë)

Rruga e Arberit eshte rruge ne ndertim e siper e cila do te lidhe Tiranen me Dibren ne Maqedoni me nje gjatesi prej rreth 75 kilometra. Ky aks rrugor qe shkurton distancen mes Tiranes dhe Dibres parashikohet te perfundoje i gjithi ne 2021. Ky afa ...

                                               

Arkitektura e Maharashtras

Arkitekturen e Maharashtras konsiderohet si dhurate e viswa-brahmineve te traktave tradicionale Vastu shastra. Maharashtra ne Indi eshte e famshme per arkitekturen e shpellave te saj dhe ate te skalitur ne shkemb te saj. Thuhet se varietetet e ha ...

                                               

Rrethi i Matit

Rrethi i Matit eshte njeri nga 36-te rrethet e Shqiperise. Rrethi ben pjese ne Qarkun te Dibres. Rrethi i Matit ka 62.000 banore, nje siperfaqe prej 1.028 km² dhe kryeqender Burrelin.

                                               

Beteja e Ohrit

Beteja e Ohrit u zhvillua ne 14 ose 15 shtator 1464 midis forcave te Perandorise Osmane dhe forcave te Skenderbeut. Nje kryqezate kunder sulltan Mehmetit te II-te ishte planifikuar nga Papa Pius II me Skenderbeun si udheheqesin kryesor. Beteja af ...

                                               

Matha

Nje matha eshte nje fjale sanskrite qe do te thote "manastir, institut ose kolegj", dhe konsiderohet nje manastir ne Hinduizem. Jeta murgerore, per studimet shpirterore ose ndjekjen e mokshas i ka rrenjet nga mijevjeçari I p.e.s., ne Traditen Ved ...

                                               

Haridwari

Haridwar shqiptimi audio i shkruar edhe Hardwar eshte nje qytet i lashte dhe bashki ne distriktin e Haridwarit ne shtetin indian te Uttarakandit. Lumi Gang, pasi rrjedh per 253 km nga burimi i tij ne Gaumukh ne kreshten e Akullnajes Gangotri, hyn ...

                                               

Principatat arbërore

Principatat arberore i referohet nje numri te principatave te krijuar ne mesjete ne Arberi dhe Epir qe ishin te sunduar nga fisniket arber. Shekulli XII shenoi principaten e pare shqiptare, Principata e Arberit, por eshte ne shekullin e XIV dhe n ...

                                               

Ndoc Papleka

Ndoc ose Anton Papleka eshte poet, skenarist dhe perkthyes shqiptar. Ka kryer studimet e larta per gjuhe e letersi dhe ka punuar si mesues, redaktor, skenarist etj. Ka nisur te shkruaje poezi shume heret. Libri i tij i pare me poezi eshte: "Zeri ...

                                               

Muzeu Kombëtar i Artit Mesjetar

Muzeu Kombetar i Artit Mesjetar ndodhet ne qytetin e Korçes dhe eshte ndertuar ne vitin 24 prill 1980 dhe eshte vendosur ne dy banesa karakteristike korçare te shpallura monumet kulture. Siç kuptohet edhe nga emri ky muze konservon trashgimin me ...

                                               

Illyrian Adventure

Illyrian Adventure eshte roman aventuristik i shkrimtarit amerikan Lloyd Alexander, nder te tjera i perkthyer edhe ne gjuhen gjermane nen titullin Abenteuer in Illyrien.

                                               

Ratnagiri, Odisha

Ratnagiri ishte dikur siti i nje mahavihare, ose manastiri te madh budist, ne luginen e lumenjve Brahmani dhe Birupa ne distriktin Jajpur te shtetit indian te Odishas. Eshte prane siteve te tjera budiste ne zone, qe perfshijne Pushpagirin, Lalitg ...

                                               

Martesa e Mujit

Muji do te martohej. Ai filloi te bente nje feste te madhe. Por zanat u shqetesuan nga kjo zhurme e madhe dhe i kthyen njerezit ne gur, pervec mujit dhe gruas se tij. Mujin e lane te lire, kurse, gruan e tij e moren rob. Nje dite ajo kaloi me bul ...

                                               

Theodor Shkodrani

Theodor Shkodrani eshte nje shkrimtar i trilluar shqiptar. Ne vitin 1998 Musa Ahmeti tha qe zbuloi nje dokument shume te rendesishem per shqipen e shkruar, nje doreshkrim shqip nga viti 1210 me autor Teodor Shkodranin. Ai pohoi se dokumenti perbe ...

                                               

Kisha famullitare e Shën Bartolomeut

Kisha famullitare e Shen Bartolomeut eshte nje monument i rendesishem i trashegimise kulturore e cila gjendet ne fshatin Marne te komunes se Filago. Ne kete kishe te vogel eshte pagezuar monsinjor Maurizio Malvestiti, peshkopi i Lodit.

                                               

Kisha e Shën Kollit të Arbëreshëve

Kisha e Shen Kollit te Arberesheve, e quajtur edhe Martorana, ndodhet ne sheshin Bellini te Palermos. Kisha eshte Bashke-Katedralja e Eparkise se Hores te Arbereshevet, dioqeze shqiptare e ritit bizantin ne Siçili. Nder kishat me interesante biza ...

                                               

Pasardhësi

Pasardhesi eshte roman i shkrimtarit Ismail Kadare, i botuar ne vitin 2003." Pasardhesi” eshte pjesa e dyte e diptikut i cili lidhet me romanin e pare" Vajza e Agamemnonit” nepermjet personazhit kryesor.

                                               

Qyteti i lashtë i Halepit

Qyteti i lashte i Halepit eshte qendra historike e qytetit te Halepit, Siri. Para luftes civile te Sirise shume distrikte te qytetit te lashte kishin mbetur ne thelb te pandryshuara qe nga ndertimi i tyre nga shekulli i XII-te deri ne shekullin e ...

                                               

Stupa Dhamek

Stupa Dhamek eshte nje stupe e vendosur ne Sarnath, 13 km larg nga Varanasi ne shtetin indian te Uttar Pradeshit. Stupat e kane origjinen nga tumat para-budiste, ne te cilat asketiket varroseshin ne nje pozicion te ulur, te quajtura chaitya. Pas ...

                                               

Puri

Puri eshte nje qytet dhe bashki ne shtetin e Odishas ne Indine Lindore. Eshte qendra administrative e distriktit te Purit dhe i vendosur ne Gjirin e Bengalit, 60 km ne jug te kryeqytetit te shtetit Bhubaneswar. Eshte gjithashtu i njohur si Jagann ...

                                               

Arkitektura Chola

Mbreterit Chola sunduan ne periudhen midis viteve 848–1280 dhe perfshijne Rajaraja Cholan I dhe djalin e tij Rajendra Chola, qe ndertuan tempuj te tille si Tempulli Brihadeeswarar i Thanjavurit dhe Tempulli Brihadeeshwarar i Gangaikonda Cholapura ...

                                               

Nalanda

Nalanda ishte nje Mahavihara e shquar, nje manastir i madh budist ne mbreterine e lashte te Magadha-s ne Indi. Siti eshte i vendosur rreth 95 kilometra ne jug-lindje te Patna-s afer qytetit te Bihar Sharif-t dhe ishte nje qender studimi nga sheku ...

                                               

Dwarka

Dwarka eshte nje bashki e distriktit Devbhoomi Dwarka ne shtetin veri-perdimor te Guxharatit ne Indi. Eshte i vendosur ne bregun perendimor te Gadishlullit Okhamandal ne bregun e djathte te lumit Gomti. Ne vitin 2011, kishte nje popullsi prej 38 ...

                                               

Eposi i kreshnikëve

Cikli i kreshnikeve te njohura edhe si Kenge Kreshnikesh, jane pjese e ciklit tradicional te kengeve epike shqiptare. Kenget moren trajten e tyre perfundimtare ne shekujt XVII e XVIII dhe percilleshin gojarisht nga rapsodet popullore. Kenget u mb ...

                                               

Pallati i Fontainebleau

Pallati i Fontainebleau ose Château de Fontainebleau eshte i vendosur 55 kilometra ne juglindje te qendres se Parisit, dhe eshte nje nga pallatet mbreterore me te medha franceze. Keshtjella mesjetare dhe me vone château ishte rezidenca e mbreterv ...

                                               

Arkitektura e Tamil Nadusë

Arkitektura e Tamil Naduse u shfaq mijera vjet me pare. Ajo i perket kryesisht Stilit Dravidian te Arkitektures dhe konsiderohet si dhurate e viswabrahmineve.

                                               

Emri i Kosovës

Interpretimin e pare te emrit "Kosova", e ka bere akademiku kroat Josip Rogliç, i cili thote: "e tere terminologjia gjeomorfologjike dhe emrat gjeografike te Gadishullit Ilir jane te gjuhes ilire", duke ardhur dhe ne perfundim qe, terminologjia e ...

                                               

Simone Martini

Simone Martini ishte nje piktor dhe miniaturist italian nder mjeshtrat e pa diskutueshem te shkolles sieneze dhe me siguri nje nga artistet me te medhenj dhe me ndikues te treqintes italiane, i vetmi i afte te rivalizonte me Giotto-n.

                                               

Napoli

Napoli, eshte nje qytet Italian, kryeqytet i Provinces se Napolit dhe rajonit Kampania. Napoli ndodhet ne nje pozite pothuajse qendrore ne gjirin e Napolit, midis Vezuvit dhe fushes vullkanike te Campi Flegrei. Ai eshte qyteti i trete italian per ...