ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 104
                                               

Shpellat Ellora

Ellora eshte nje sit arkeologjik 29 km ne veri-perendim te qytetit te Aurangabadit ne shtetin indian Maharashtra, ndertuar nga Dinastia Rashtrakuta dhe Yadav. E mirenjohur per shpellat e saj monumentale, Ellora eshte pjese e trashegimise boterore ...

                                               

Kodra Chandragiri

Chandragiri eshte nje nga dy kodrat ne Shravanabelagola ne shtetin indian Karnataka, ndersa kodra tjeter eshte Vindhyagiri. Ne kete koder gjendet nje numer i madh tempujsh dhe monumentesh xhainiste

                                               

Asubranipal

Ashurbanipali i lindur ne vitin 668 para Krishtit dhe i vdekur ne vitin 627 p.e.s., ishte nje mbret asirian, bir i Esarhaddonit dhe mbreti i fundit i fuqishem i Perandorise Neo-Asiriane. Ai eshte i famshem per grumbullimin e nje sasie te konsider ...

                                               

Qytetet e vdekura (Siri)

Qytetet e Vdekur ose Qytetet e harruara jane nje grup prej 700 vendbanimeve te braktisura ne veriperendim Sirise midis Halepit dhe Idlibit. Rreth 40 fshatra te grupuara ne tete parqe arkeologjike te vendosura ne Sirine veri-perendimore ofrojne nj ...

                                               

Bato Desidiati

Bato, po ashtu i njohur si Bato i Desiateve/ Bato Desiati, Bato i pare. BATO I ishte nje kryengrites ilir qe udhehoqi Desiatet ne ate qe njihet si Kryengritja e madhe ilire ne vitet 6-9 pas.K. Mendohet te kete lindur mes 35 e 30 p.K. ne ate qe so ...

                                               

Mahishasuramardini Mandapa

Mahishasuramardhini Mandapa eshte nje shembull i Arkitektures shkembore qe daton nga fundi i shekullit te VII, i mbreterise Pallava. Eshte nje tempull shpellor i skalitur ne shkemb i vendosur mbi nje koder afer nje fari, bashke me shpellat e tjer ...

                                               

Lufta e Trojës

Ne mitologjine Greke, Lufta e Trojes u zhvillua kunder qytetit te Trojes nga Akeasit pasi Paridi i Trojes mori Helenen nga burri i saj Menelaus, mbreti i Spartes. Lufta eshte nje nga ngjarjet me te rendesishme ne mitologjine greke dhe eshte trans ...

                                               

Londra

Londra eshte kryeqyteti i Britanise se madhe Londra eshte nje nga qytetet me te zhvilluara ne bote dhe gjithashtu vizitohet nga shume turiste sepse aty ndodhen shume ndertesa dhe vende interesante si: Pallati Mbreteror eng. Buckingham Palace etj. ...

                                               

Çorrush

Çorrushi eshte nje fshat ne ish komunen Kute ne Rrethin e Mallakastres, ne pjesen jugperendimore te Shqiperise. Pas reformes territoriale te vitit 2015 ai u be pjese e bashkise Mallakaster. Aktualisht, Çorrushi ka 16 lagje te njohura nga vendasit ...

                                               

Bodh Gaja

Bodh Gaya eshte nje vend pelegrinazhi fetar te ludhur me Kompleksi Tempullor Mahabodhi ne distriktin Gaya ne shtetin indian te Biharit. Eshte i famshem si vendi ku Gautama Buda thuhet se arriti ndriçimin nen ate qe u be e njohur si Pema Bodhi. Pe ...

                                               

Varaha Mandapa

Varaha Mandapa’’’ eshte nje tempull shpellor i skalitur ne shkemb ne Mamallapuram, ne bregun e Coromandelit te gjirit te Bengalit ne distriktin Kancheepuram ne shtetin indian Tamil Nadu. Eshte pjese e fshatit ne maje te kodres, qe eshte 4 km ne v ...

                                               

Arkeologjia e Ayodhyas

Arkeologjia e Ayodhyas ka te beje me germimet dhe gjetjet ne qytetin Ayodhya ne shtetin indian te Uttar Pradeshit. Shume nga keto jane ne vendin qe rrethon Xhamine Babri.

                                               

Starje

Emrin e vjeter vendbanimi e ka pasur Plakas, por me dyndjet sllave aty nga shekulli VIII u pagezua Starja. Ne nje shkrim te shkrimtarit Spiro Çomora, mesojme se ai duke germuar ne nje biblioteke enciklopedike greke, pat hasur ne nje material ku s ...

                                               

Chrysanthemum

Chrysanthemum eshte nje grup i vogel i familjes Asteraceae. Chrysanthemum eshte kultivur se pari ne Kine si lule qe nga shekulli XV p.e.s. Gjate kesaj kohe simbas emrit te kesaj lule merr emrn edhe qyteti antik kineze Chu-Hsien. Perhapja e lules ...

                                               

Komunitetet autonome të Spanjës

Ne Spanje, nje komunitet autonom eshte ndarje administrative dhe politike e nivelit te pare, e krijuar ne perputhje me kushtetuten spanjolle te vitit 1978, me qellim garantimin e autonomise te kufizuar te kombesive dhe te rajoneve qe perbejne kom ...

                                               

Gjuha akadiane

Gjuha akadiane eshte nje gjuhe e zhdukur e semitikes qe flitej ne Mesopotamine e lashte nga shekulli i 30 para Krishtit deri ne zevendesimin e saj gradual nga Arameja Lindore e ndikuar nga Akadika midis Mesopotamianeve midis shekullit te 8 para K ...

                                               

Tempulli bregdetar në Mahabalipuram

Tempulli bregdetar eshte emertuar keshtu pasi lartesohet mbi bregun e gjirit te Bengalit. Eshte nje tempull strukturor, i ndertuar me blloqe graniti, i datuar nga shekulli i VIII i e.s. U ndertua ne nje breg te gjirit te Bengalit ne Mahabalipuram ...

                                               

Venecia

Venecia ose Venediku, italisht Venezia eshte nje qytet ne pjesen verilindore te Italise ne breg te Detit Adriatik, eshte kryeqyteti i rajonit Veneto dhe i Provinces se Venecies. E mban emrin La Serenissima, çfare do te thote E Qeta. Qyteti ka rre ...

                                               

Tempulli Matangesvara

Tempulli Matangesvara eshte nje tempull hindu i vendosur ne qytetin e Kanchipuramit ne Tamil Nadu, shtet i Indise Jugore, i kushtuar hyjnise Shiva. Tempulli mendohet se eshte ndertuar nga Dinastia Pallava ne fund te shekullit te VIII. Veçantia e ...

                                               

Tempulli Iravatanesvara në Kanchipuram

Tempulli Iravatanesvara i quajtur edhe Tempulli Kanchi Iravatanesvara eshte nje tempull hindu kushtuar Shives i vendosur ne qytetin tempullor te Kanchipuramit ne shtetin indian Tamil Nadu. Eshte ndertuar ne Stilin Dravidian nga Dinastia Pallava n ...

                                               

Euridika II e Maqedonisë

Euridika II e Maqedonise ishte Mbreteresha e Maqedonise, e bija e Amyntas IV, bir i Perdiccas III, dhe Synanes, te bijes se Filipit II dhe gruas se tij te pare Audata nga Dardania. Emri i Eurdikes fillimisht kishte qene Adea

                                               

Nalanda Gedige

Nalanda Gedige eshte nje kompleks i lashte ndertimor prej guri prane Matales ne Sri Lanka. Kjo ndertese ishte nje tempull i lashte hindu i ndertuar midis shekujve te VIII dhe te X ne Arkitekturen Dravidiane dhe me pas mendohet se eshte perdorur n ...

                                               

Arkitektura Badami Chalukya

Arkitektura Badami Chalukya eshte nje stil ndertimi tempujsh i evoluar gjate periudhes nga shekulli i V deri ne te VIII-in ne zonen e Basenit Malaprabha, ne distriktin modern te Bagalkotit ne shtetin indian Karnataka, shpesh here i quajtur stili ...

                                               

Puka

Ne Lashtesi Puka perfshihej brenda treves veriore te fisit ilir pirust, i njohur si shkrires dhe perpunues metalesh. Zhvillimi ekonomik gjate Antikitetit dhe Mesjetes i dhane shkas zhvillimit te jetes qytetare me qytetet a qytezat, si: Ad Picaria ...

                                               

Revolucioni shkencor

Revolucioni shkencor ishte nje seri ngjarjesh qe shenuan paraqitjen e shkences moderne gjate periudhes se hershme, kur zhvillimet ne matematike, fizike, astronomi, biologji dhe kimi transformuan pikepamjet e shoqerise per natyren. Revolucioni Shk ...

                                               

Arsimi i lartë

Arsimi i larte eshte arsimi terciar qe çon ne marrjen e nje diplome akademike. Arsimi i larte, i njohur edhe si arsimi i nivelit te trete ose arsimi terciar, eshte nje faze perfundimtare fakultative e arsimit formal qe fillon pas perfundimit te a ...

                                               

Stambolli

Stambolli, i njohur nderkombetarisht si Istanbul, eshte qyteti dhe porti me i madh i Turqise. Eshte qendra kryesore kulturore, ekonomike dhe industriale ne vende. Me nje popullsi prej rreth 14.8 milion banore, eshte nje nga qytetet me te popullua ...

                                               

Xhamia

Xhamia eshte faltore per ndjekesit e fese islame. Shume xhami kane kube, sherefe, minare dhe salla per lutje, te arkitekturave te ndryshme. Xhamite e para u ndertan ne Gadishullin Arabik, por sot gjenden ne te gjithe kontinentet e banuara. Xhamit ...

                                               

Udhëheqës të shteteve sipas viteve

2000 - 1999 - 1998 - 1997 - 1996 - 1995 - 1994 - 1993 - 1992 - 1991 - 1990 - 1989 - 1988 - 1987 - 1986 - 1985 - 1984 - 1983 - 1982 - 1981 1980 - 1979 - 1978 - 1977 - 1976 - 1975 - 1974 - 1973 - 1972 - 1971 - 1970 - 1969 - 1968 - 1967 - 1966 - 196 ...

                                               

Tempulli Parthasarathy në Triplicane

Tempulli Parthasarathy ne Triplicane eshte nje tempull vaishnavit i shekullit te VIII kushtuar Krishnas, i vendosur ne Triplicane te Chennait ne Indi. Tempulli eshte lartesuar nga Divya Prabandha, kanoni i hershem mesjetar tamil i shenjteve alvar ...

                                               

Eqrem bej Vlora

Eqrem bej Vlora qe hera-heres emri i figuron edhe ne trajten Ekrem ishte nepunes i Perandorise Osmane, veprimtar i çeshtjes shqiptare, diplomat, politikan, shkrimtar dhe historian shqiptar. I emeruar Beu i fundit, diplomati Pietro Kuaroni e persh ...

                                               

Lista e udhëheqësve të shteteve sipas viteve

2100 – 2099 – 2098 – 2097 – 2096 – 2095 – 2094 – 2093 – 2092 – 2091 2090 – 2089 – 2088 – 2087 – 2086 – 2085 – 2084 – 2083 – 2082 – 2081 2080 – 2079 – 2078 – 2077 – 2076 – 2075 – 2074 – 2073 – 2072 – 2071 2070 – 2069 – 2068 – 2067 – 2066 – 2065 – ...

                                               

Arkitektura Dravidiane

Arkitektura Dravidiane eshte nje stil arkitekturor qe u shfaq ne pjen jugore te nenkontinentit indian apo Indine Jugore. Ajo konsiston kryesisht ne tempuj me kulla ne forma piramidale dhe te ndertuara me gure ranore, steatit ose granit. E permend ...

                                               

Basadi Panchakuta në Kambadahalli

Panchakuta Basadi eshte i vendosur ne fshatin Kambadahalli te distriktit Mandya ne shtetin indian Karnataka, ne Indine jug-perendimore. Eshte nje nga shembujt me te persosur te Arkitektures Dravidiane te jugut te Indise se varietetit te dinastise ...

                                               

Tempujt shpellorë të Mahabalipuramit

Tempujt shpellore te Mahabalipuramit gjenden ne kodren e qytetit, mbi Bregun Coromandel te Gjirit te Bengalit ne distriktin Kanchipuram te shtetit indian te Tamil Nadu-se. Ato quhen edhe mandapa ose shpella te skalitura ne shkemb, dhe jane faltor ...

                                               

Ovidi

Publius Ovidius Naso, i njohur si Ovidi, ishte nje poet romak qe jetoi gjate mbreterimit te Augustit. Ai ishte bashkekohes i Virgilit te vjeter dhe Horacit, me te cilet shpesh renditet si nje nga tre poetet kanonike te letersise latine. Studiuesi ...

                                               

Xhamia e Jashar Pashës

Xhamia e Jashar Pashes eshte ndertuar ne vitin 1834 nga kryetari i Shkupit Jashar Mehmet Pasha. Xhamia ndodhet ne rrugen Nazim Gafurri, Prishtine dhe eshte nje nga xhamite me te vjetra ne Republiken e Kosoves. Bazuar ne te dhenat e shkruara, nder ...

                                               

Kronologjia e Re (Fomenko)

Kronologjia Re - eshte veper me pikepamje e radikale e revizionimit te historise se planetit te tokes. Kjo veper eshte krijese e bazuar ne matematiken e Morozovs-it te Gleb Nosovski dhe Anatoli Fomenko.

                                               

Qarku i Toplicës

Qarku i Toplices, eshte qarku ne jug te Serbise. Qarku i Toplices sipas parallogaris se 2002-es ka 102.075 banore. Si qender e qarkut eshte vendosur qyteti Prokuple.

                                               

Gjuha gjeorgjeze

Gjeorgjishtja eshte nje gjuhe kartveliane e folur nga gjeorgjianet. Eshte gjuha zyrtare e Gjeorgjise. Gjeorgjianishtja eshte shkruar ne sistemin e tij te shkrimit, shkrimi gjeorgjian. Gjeorgjishtja eshte gjuha letrare per te gjitha nengrupet rajo ...

                                               

Amon

Amon ishte nje hyjni kryesor i Egjiptit te lashte qe paraqitet si nje anetar i Ogdoad Hemopolitian. Amoni u vertetua nga Mbreteria e Vjeter se bashku me gruan e tij Amunet. Me dinastine e 11-te, Amoni u ngrit ne pozicionin e hyjnise mbrojtese te ...

                                               

Gotët

Gotet ishin nje popull germano-lindor i cili qe nga shekulli i tretet te ishte i perfshire ne menyre te perseritur ne konfliktet ushtarake me romaket. Gjate Antikitetit te Vone ne kohen eemigrimit formuan mbreterite perendimore dhe pastaj lindore ...

                                               

Omer Hajami

Omar Hajam ose Omer Kajami lindi me 1048 ne Nishapur, dhe vdiq ne provincen e Horasanit ne vitin 1123. Eshte nje astronom, matematikan, filozof dhe poet i Qyteterimit Islam. Omer Kajami ishte i pari qe filloi zgjidhjen e ekuacioneve te shkalles s ...

                                               

Gjuha ruse

Gjuha ruse ose rusishtja, eshte gjuha me e perhapur gjeografikisht e Evroazise, dhe me e folura nga gjuhet sllave. Eshte gjuhe zyrtare ne Rusi, Bjellorusi, Kazakistan dhe Kirgistan. Flitet gjithashtu edhe ne Ukraine, Letoni, Estoni dhe ne nje pje ...

                                               

Njëqindvjeçarët

Njeqindvjeçaret eshte nje term nga fusha e gjerontologjise me te cilin emertohen personat te cilet kane mbushur moshen 100 vjeç. Per shkak se jetegjatesia mesatare ne nivel boteror eshte nen 100 vjet, termi ne fjale lidhet pa dyshim me jetegjates ...

                                               

Talmudi

Talmudi sipas Tanah - Bibla hebreje - pune me te rendesishme letrare te Jehudizmit. Talmudi: fillimi i Berahot traktat. Ne mes te Mishna dhe Gemara duke filluar nga 14 linje, treguar nga shkronjat "גמ" si nje shkurtim i Gemara, brenda ketu, difer ...

                                               

Shpendët

Shpendet jane nje grup vertebroresh me gjak te ngrohte qe perbejne klasen Aves, te karakterizuar nga pupla, sqep, berja e vezeve me levozhge te forte, nje norme e larte metabolike, nje zemer me kater dhoma dhe nje skelet te forte por te lehte. Sh ...

                                               

Lenyadri

Lenyadri perfaqeson nje seri prej rreth 30 shpellash shkembore budiste, te vendosura prane Junnar-it ne distriktin Pune ne shtetin indian te Maharashtras. Shpella 7 eshte tempull i famshem hindu kushtuar zotit Ganesha. Eshte nje nga faltoret Asht ...

                                               

Lista e amfiteatrove romak

Mbetjet te pakten 230 amphiteatrove jane gjetur gjeresisht te shperndara neper territoret e Perandorise Romake. Ata jane te medhenje, rrethore ose oval, te hapur, me vende ne 360 grade dhe me shkalle qe vijne duke u ngritur. Por nuk duhet te ngat ...

                                               

Xhamia Babri

Xhamia Babri, ishte nje xhami ne Ayodhya te Indise. E vendosur ne distriktin e Faizabadit, ishte nje nga xhamite me te medha ne shtetin e Uttar Pradeshit. Sipas mbishkrimeve te xhamise, ajo ishte ndertuar ne vitin 1528–29 nga Mir Baqi, me urdher ...