ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 103
                                               

1920

21 janar - Filloi punimet Kongresi i Lushnjes 17 dhjetor - Shqiperia behet pjese e Lidhjes se Kombeve. 31 janar - Zhvillohen zgjedhjet per Keshillin Kombetar te Shqiperise. 27 shkurt - Mblidhet kuvendi i pare shqiptar.

                                               

1917

29 maj - John F. Kennedy, presidenti i 35-te i ShBA-ve v. 1963 26 qershor - Idriz Ajeti, shkrimtar dhe akademik shqiptar 19 nentor - Indira Gandhi, kryeministre e Indise v. 1984

                                               

1935

14 gusht - Shperthen kryengritja antizogiste ne Fier. 8 mars - Qeni besnik Hachikō vdes ne vendin ku kishte pritur te zotin e tij per nente vjet rresht.

                                               

1916

Datat e personave me poshte nuk jane te shenuara ne artikujt mbi biografine e tyre: ? - Fadil Hoxha, kryetar i Kosoves † 2001 ? - Esad Mekuli, shkrimtar shqiptar † 1995 ? - Kole Jakova, shkrimtar shqiptar

                                               

1936

10 dhjetor - Mbreti i Britanise Edward VIII abdikonbraktis fronin. 11 shkurt - Ne Kuçove shperthen greve urie nga punetoret e naftes. 7 maj - Italia anekson Etiopine. 25 tetor - Krijohet Aksi Rome-Berlin. 17 korrik - Ushtria Spanjolle Afrikane ni ...

                                               

Alfonsi V

Alfons V. von Aragon, i ashtequajturi el Magnànim ka qene dajli dhe pasuesi i Ferdinands des Gerechten dhe gruas se tij Eleonore Urraca von Kastilien. Me 20 vjec fiton fronin e Königreichs Aragonien. Si Alfons I. ai ka qene mbret i Napolit dhe Si ...

                                               

1934

Datat e personave me poshte nuk jane te shenuara ne artikujt mbi biografine e tyre: Agim Shehu, shkrimtar shqiptare Ali Aliu, akademik, shkrimtar, eseist, kritik letrar, perkthyes Muslim Mulliqi, piktor impresionist dhe ekspresionist i Kosoves † ...

                                               

1933

30 Janar - Adolf Hitler behet kancelar i Gjermanise. 28 Janar - Emri Pakistan per here te pare u perdor nga Choudhary Rehmat Ali Khan dhe u pranua nga muslimanet e Indise te cilet me vone e perodren si emer te levizjes per pavaresi, Levizja e Pak ...

                                               

1915

Datat e personave me poshte nuk jane te shenuara ne artikujt mbi biografine e tyre: Dhimiter Shuteriqi, shkrimtar shqiptar † 2003

                                               

1937

Ne vitin 1937 u zyrtarizua flamuri i Holandes dhe mbreterise Holandeze. Me 17 prill 1937, njohja kanonike e Autoqefalise se Kishes Ortodokse te Shqiperise nga Patriarkana Ekumenike, ne Stamboll, ne kohen e Patriarkut Beniamini I, ku u dha Tomos-i ...

                                               

Koha e Perikliut

Koha e Perikliut eshte shekulli i V p.e.s. Pergjithesisht konsiderohet periudha ndermjet vitit 480 dhe 404 p.e.s. dhe ne veçanti, periudha ndermjet vitit 460 dhe 430 p.e.s., ne te cilen Athina arriti te shkelqeje nen udheheqen e Perikliut. Qe per ...

                                               

Zoroastrizmi

Zoroastrizmi i njohur nga ushtruesit si Mazdayasna, eshte nje nga fete me te vjetra ne bote, "duke kombinuar nje dualizem kozmogonik dhe monoteizem eskatologjik ne nje menyre unike nga fete e tjera te medha te botes". I pershkruar mesimeve te pro ...

                                               

Orienti

Orienti i lashte eshte siperfaqja, bota e kulturave te larta te lashta ne Misire, Palestine, Siri, Azine e Vogel, Mesopotamine dhe Persine nga shekullit VII p.e.s. deri ne kohen e Aleksandrit.

                                               

Cetatea de Baltă

Cetatea de Baltă eshte nje komune ne qarkun Alba ne Rumani. Ka nje popullsi prej 3.066 banoresh dhe siperfaqe 64.91 km². Komuna eshte formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Cetatea de Baltă, Crăciunelu de Sus, Sântămărie, Tătârlaua.

                                               

Harapa

Harapa eshte nje sit arkeologjik ne Punjab, ne Pakistan, rreth 24 km ne perendim te Sahiwalit. Siti e ka mare emrin nga fshati modern i gjendur prane ish rrjedhes se Lumit Ravi. Fshati aktual i Harapa-s eshte 6 km nga siti i lashte. Megjithese Ha ...

                                               

Argjendi

Argjendi eshte nje element kimik i cili ne sistemin periodik e gjejme me simbolin Ag dhe me numer rendor 47. Emri argjend rrjedh nga gjuha latine argentum. Argjendi eshte nje metal i rralle. Ne natyre gjendet ne trajten e sulfureve Ag2S ose gjend ...

                                               

Sapta Puri

Sapta Puri jane shtate qendra te shenjta pelegrinazhi hindu ne Indi. Tirthat jane: Ayodhya, Mathura, Haridwari, Varanasi, Kanchipurami, Ujjaini dhe Dwarka.

                                               

Komuna e Gjakovës

Komuna e Gjakoves eshte njesi administrative ne pjesen perendimore te Kosoves ne poziten gjeografike 42.39° veri, 20.43° lindje. Qender e komunes eshte Gjakova e cila zanafillen e ka qysh nga shekulli i XV kur u be qender e njohur zejtare e tregt ...

                                               

Mathura

Mathura eshte nje qytet ne shtetin verior te Indise, Uttar Pradesh. Eshte i vendosur afersisht 50 km ne veri te Agras dhe 145 km ne jug-lindje te Delhit; rreth 11 km nga qyteza e Vrindavanit dhe 22 km nga Govardhani. Eshte qendra administrative e ...

                                               

Bjeshkët e Sharrit

Shtrihen ne Jug-Lindje te Kosoves duke filluar nga afersia e Prizrenit dhe shkojne pjerrtas me majet apo thepave ne forme piramidale te radhitura njera pas tjetres apo siç e quante qe nga antikiteti populli ilir, majat e sharres, nga ngjajshmeria ...

                                               

Vihara

Vihara eshte nje termi sanskritisht dhe pali per nje manastir budist. Fillimisht nenkuptonte "nje vend te mbyllur per te shetitur" dhe referoheshin si "banesa" ose "strehime" te perdorura nga murgjit shetites gjate stines se shirave. Shteti verir ...

                                               

1973

KS Dinamo/Dinamo Tirana u be kampion i Shqiperise ne futboll. 30 tetor - Inaugurohet Ura e Bosforit ne Turqi me te cilen lidhet Europa dhe Azia ne Bosfor 3 prill - Realizohet telefonata e pare me aparat telefonik Celular 1 qershor - Junta ushtara ...

                                               

Ylli i Davidit

Ylli i Davidit i adoptuar si embleme ne vitin 1897 nga levizja sioniste. Duke filluar nga shekulli i XVII, ai u perdor nga shume komunitete hebre si nje shenje e pergjithshme e judaizmit, edhe pse nuk ka asnje autoritet Biblik. Antropologet prete ...

                                               

Vreshtaria në Shqipëri

Vreshtaria ne Shqiperi eshte zhvilluar, qe nga shekulli i VIII-te p.e.s. ne baze te llojeve te rrusherave vendase te cilet i rezistuan periudhes se akullnajave. Vererat Ilire ishin te njohura nen perandorine romake dhe humben reputacionin e tyre ...

                                               

Bylisi

Bylisi ka qene nje nga ngulimet Ilirie i Ballaiteve, eshte nje nga qendrat me te rendesishme arkeologjike ne territorin e Shqiperise. Per mungese te infrastruktures se rruges, ai ka mbetur edhe jashte vemendjes se vizitoreve shqiptare. Nese e kra ...

                                               

Mozaiku i Arapajt

Mozaiku i Arapajt ne Durres i perket shek. VI pas Krishtit. Gjetja e bazilikes se Shen Mehillit e po ketij shekulli me gjithe mozaikun qe u zbuluan ne vitin 1974, u be duke u bazuar ne dokumentet e vjetra dhe nga vezhgimi i terrenit. Bazilika per ...

                                               

Varreza me grup të tumave e Shirokës

Varreza me grup te tumave e Shirokes eshte nje monument i trashegimise kulturore i cili ndodhet ne lokalitetin e Shirokes ne Therande, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkeologjik", i miratuar me numer unik 003600.

                                               

Kisha e Shën Mërisë (Leusë, Përmet)

Kisha e Shen Merise eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Leuse, rrethi i Permetit, ne qarkun e Gjirokastres, Shqiperi. Ky monument eshte i llojit "Arkitekture", i miratuar me numer "6, 15.01.1963".

                                               

Rendi eolik

Rendi eolik ishte nje rend i hershem i arkitektures greke. Ai ka ngjashmeri te madhe me rendin me te njohur jonik, por dallon nga kapiteli, ku nje palmete del midis dy sperdredhjeve te jashtme, ne vend te jete i lidhur horizontalisht nga nje form ...

                                               

Vendbanimet e kohës së metaleve në Kosovë

Vendbanimet e kohes se metaleve ne Kosove jane lokacione te rendesishme arkeologjike nga koha e perdorimit te metaleve. Periudha e perdorimit te metaleve perfshin nje afat kohor te shtrire prej mbi tre mijevjeçaresh, duke filluar afersisht 3500 p ...

                                               

Tempujt shpellorë në Badami

Tempujt shpellore ne Badami jane nje kompleks prej pese tempujsh shpellore hindu, xhainiste dhe me gjasa budiste qe gjenden ne Badami, nje qytet ne distriktin Bagalkot ne pjesen veriore te Karnatakas ne Indi. Shpellat konsiderohen nje shembull i ...

                                               

Arkivat në Shqipëri

Institucioni kryesor arkivor ne Shqiperi eshte Arkivi Qendror i Shtetit te Republikes se Shqiperise A. Q. SH., ne te cilin, pas Luftes se Dyte Boterore, pushteti diktatorial grumbulloi te gjitha materialet dokumentare arkivore te ruajtura nga nje ...

                                               

Greqia

Greqia, greqisht: Ελλάδα, apo Ελλάς, eshte vend ne pjesen juglindore te Evropes, ne jug te Ballkanit. Shteti i krijuar ne token e Greqise antike kufizohet ne veriperendim me Shqiperine, ne veri me Maqedonine e Veriut dhe Bullgarine, ne verilindje ...

                                               

Sazani

Sazani eshte ishulli me i madh i Shqiperise. maja e tij me e larte eshte 342 m. Ishulli i Sazanit ka siperfaqe 5.7 km² dhe vije bregdetare me gjatesi rreth 15 km. Kjo eshte vije bregdetare e thyer, me perberje shkembore monolitike.

                                               

Arkitektura e Qytetërimit të Luginës së Indusit

Arkitektura Harapase ose Arkitektura e Qyteterimit te Lugines se Indusit eshte arkitektura e popullit te lashte qe jetoi ne Luginen e Indusit afersisht nga viti 3300 p.e.s. deri ne vitin 1300 p.e.s. Harapasit ishin te mjaft te perparuar per kohen ...

                                               

Kushinagari

Kushinagari, Kusinagari ose Kushinara eshte nje qytet me sistem qeverisjeje nagar panchayat ne distriktin e Kushinagarit te shtetit indian te Uttar Pradeshit, i vendosur rreth Autostrades Kombetare 28 dhe 52 km ne lindje te qytetit te Gorakhpurit ...

                                               

Shtetet e para Ilire

Iliret ishin nje grup i popullsise indo-evropiane, te cilet banonin ne pjesen perendimore te Gadishullit Ballkanik ne kohet e lashta. Ata perbenin njerin nga tre grupet kryesore te popullsive indo-evropiane ne Ballkan se paku rreth 2000 vite p.e. ...

                                               

Sarnathi

Sarnathi eshte nje qytet i vendosur 13 kilometra ne veri-lindje te Varanasit prane vendbashkimit te lumenjve Gang dhe Gomati ne Uttar Pradesh te Indise. Parku i drerit ne Sarnath eshte vendi ku Gautama Buda predikoi per here te pare Dharma dhe ku ...

                                               

Tempulli Subrahmanya në Saluvankuppam

Tempulli Subrahmanya ne Saluvankuppam te shtetit indian Tamil Nadu, eshte nje faltore kushtuar hyjnise hindu Murugan. Arkeologet besojne se faltorja, e zbuluar ne vitin 2005, konsiston ne dy shtresa: nje tempull me tulla i ndertuar gjate Periudhe ...

                                               

Tempulli i Koneswaramit

Tempulli i Koneswaramit ne Trincomalee ose Tempulli Thirukonamalai Konesar – Tempulli i Njemije Kolonave dhe Dakshina-Then Kailasam eshte nje kompleks klasik mesjetar tempullor hindu ne Trincomalee, nje qender pelegrinazhi hindu ne Provincen Lind ...

                                               

Elbasani

Elbasani eshte qytet ne Shqiperi dhe njekohesisht qender e qarkut dhe rrethit me te njejtin emer. Elbasani eshte qyteti i trete me i madh ne Shqiperi. Qyteti i Elbasanit ndodhet ne Shqiperine e Mesme. Ai shtrihet ne fushen e Elbasanit, ne krahun ...

                                               

Gaja

Gaya eshte nje qytet i lashte historik dhe me domethenie mitologjike. Ajo eshte nje nga terheqjet kryesore turistike te shtetit te Biharit ne Indi. Gaya eshte qyteti i dyte me i madh i Biharit, me nje popullsi prej 470 839 banoresh dhe eshte qend ...

                                               

Martianus Capella

Martianus Minneus Felix Capella ishte nje prozator latin i antikitetit te vone, njeri nga studiuesit me te hershem te sistemit te shtate arteve liberale mbi bazen te cilave ishte strukturuar sistemi arsimor mesjetar. Vepra e tij e vetme enciklope ...

                                               

Ladorishti

Ky fshat ndodhet ne pjesen jug-perendimore te Struges, rreze malit Jabllanice. Ka toke pjellore, kullosa dhe pyje. Popullata merret me bujqesi dhe blegtori. Fshati eshte kodrinoro-malor ne lartesi mbidetare prej 700-820 metra.

                                               

Qyteti i vjetër (Baku)

Qyteti i Vjeter ose Qyteti i brendshem eshte thelpi historik i Bakut. Ne dhjetor te vitit 2000, Qyteti i vjeter i Bakut, duke perfshire Pallatin e Shirvanshahs dhe Kullen Maiden, u be vend i pare ne Azerbajxhan qe klasifikohet si nje trashegimi b ...

                                               

Omani

Omani, emri zyrtar Sulltanati i Omanit, ndodhet ne Azine Jug-Perendimore, posaqerisht ne Jug-Lindjen e Gadishullit Arabik. Ne Perendim kufizohet me Arabine Saudite, ne Veri-Perendim me Emiratet e Bashkuara Arabe, ne Jug-Perendim me Jemenin, ne Li ...

                                               

Grupi i monumenteve në Mahabalipuram

Grupi imonumenteve ne Mahabalipuram eshte nje kompleks monumentesh ne bregun e Coromandel-it ne gjirin e Bengalit, ne distriktin Kancheepuram te shtetit indian te Tamil Naduse, prane kryeqytetit te ketij te fundit, Chennai. Me afersisht 40 shenjt ...

                                               

Święconka

Święconka, qe do te thote "bekimi i shportave te Pashkeve", eshte nje nga traditat me te qendrueshme dhe me te dashura polake te Shtunen e Shenjte. Me rrenjet qe datojne nga historia e hershme e Polonise, ajo gjithashtu verehet nga mergimtaret dh ...

                                               

Historia e Arabisë Saudite

Historia e Arabise Saudite Nga te dhenat e historise le te kuptohet se ky vend gjithnje ka qene i banuar nga Semitet ang. Semitic. Per shkak te klimes se nxehte, ekonomia e ketij vendi gjithne ka qene ekonomi e bujqve endacake te cilet shpesh arr ...

                                               

Tragjasi

Tragjasi ndodhet 20 km ne jug te qytetit te vlores. Ndodhet ne te ashtequajturen Lugina e Dukatit. Ndodhet ne rreze te malit te Lungares i cili e kufizon nga veri-perendimi ne jug-lindje. Ne Tragjas burojne dhe burimet e njohura te Tragjasit Izvo ...