ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 101
                                               

Zona kohore në Evropën Lindore

Me poshte jane disa shtete te cilat e perdorin Zona kohore ne Evropen Lindore vetem gjate dimrit: Romania Siria Estonia, ne vitet 1921–40 dhe qe nga viti 1990 Finlanda, qe nga viti 1921 Moldavia, ne vitet 1918–40, 1941–44 dhe qe nga vitit 1991 Te ...

                                               

Omsk

Omsk, eshte nje qytet dhe qendra administrative e qarkut Omsk, Rusi, vendosur ne rajon Siberi jugperendimore dhe eshte 2.236 kilometra nga Moska. Me nje popullsi prej 1.154.116, eshte e dyte qytet me e madhe te Rusise ne lindje te maleve Urale pa ...

                                               

30 Gusht

1991 - Republika sovjetike e Azerbajxhanit ka shpallur pavaresine nga Moska. 1813 - Forcat franceze mundin forcat Austriako-prusiano-ruse. 1945 - Hong Kongu u çlirua nga Japonia nga forcat britanike. 1942 - LDB: Fillon Beteja ne Alam Halfa. 1835 ...

                                               

Rusia

Rusia, e njohur zyrtarisht edhe si Federata Ruse, eshte nje shtet ne veri te Euroazise, masivit te perbashket tokesor te Evropes dhe Azise. Ajo eshte nje shtet federal gjysme-presidencial dhe perbehet nga 83 subjekte federale me shkalle te ndrysh ...

                                               

Phnom Penh

Phnom Penh ka klime tropikale savana. Qyteti ka dy sezone te veçanta. Sezoni me shi, e cila fillon nga muaji maj deri ne muajin tetor. Muaji i thate e cila fillon nga muaji nentor deri ne muajin prill, ku temperaturat mund te bien ne 22 °C. Por, ...

                                               

26 tetor

1984 - John D. McCollum vravu veten pasi kaloi nje dite te tere duke degjuar albumet e Ozzy Osbourne i cili me vone u akuzua nga prinderit e tije per kengen Suicide Solution ", por akuza deshtoi. 1905 - Norvegjia u pavaresua nga Suedia. 1951 - Jo ...

                                               

Shekulli i Ri

Shekulli Ri ishte gazeta e perditshme e qytetit te Durresit, e cila nisi botimin e saj ne mesin e viteve ’20, nen drejtimin e Ilia Llavdes, kishte karakterin e nje fletoreje e cila permbante informacione te ndryshme, jo vetem lokale. Ne studime t ...

                                               

1969

24 mars - Ilir Meta, Kryetar i patrise Levizja Socialiste per Integrim LSI dhe kryetari i parlamentit Shqiptar. 5 nentor - Selver Kryeziu, deshmor i kombit UÇK 17 nentor - Ryotaro Okiayu, dublues japonez 28 janar - Adrian Paci, artist shqiptar. 1 ...

                                               

1970

25 tetor - Perfundoi elektrifikimi i plote i Shqiperise. SK Tirana, e njohur edhe si 17 nentori Tirana kampione e Shqiperise ne futboll. U krijua grupi i pare speleologeve shqiptare nga Gezim Uruçi. Shkolla e mesme e puneve te brendshme ne Vushtrri

                                               

1978

Datat e personave me poshte nuk jane te shenuara ne artikujt mbi biografine e tyre: ? - Jeton Kelmendi, shkrimtar shqiptare

                                               

1968

SK Tirana/17 nentori Tirana u be kampion i Shqiperise ne futboll. 13 shtator - Shqiperia doli nga Pakti i Varshaves si pergjigje per nderhyrjen e forcave ruse ne Prage, per shuarjen e protestes se studenteve; nderpreu çdo lidhje me Mosken dhe kri ...

                                               

1988

Datat e personave me poshte nuk jane te shenuara ne artikujt mbi biografine e tyre: ? - Lluka Perrone, shkrimtar shqiptare l. 1920

                                               

1984

Datat e personave me poshte nuk jane te shenuara ne artikujt mbi biografine e tyre: ? - Rudolf Sopi, Xhirues shqiptare, xhiruesi i pare i filmit ne Kosove l. 1932

                                               

1965

7 shkurt - Chris Rock, aktor dhe komedian amerikan 14 shkurt - Afrim Zhitia, deshmor 23 dhjetor - Edi Paloka, politikan shqiptar 22 nentor - Mads Mikkelsen, aktor danez

                                               

1956

15 dhjetor - William Orbit, kompozitor dhe producent anglez 26 dhjetor - Noel Malcolm, shkrimtar, historian, poliglot dhe gazetar britanik 4 nentor - Jordan Rudess, sintisajzerist Dream Theater 12 janar - Nikolai Noskov, muzikant rus 9 dhjetor - ...

                                               

1976

KS Dinamo/Dinamo Tirana u be kampion i Shqiperise ne futboll. 1 dhjetor - Antigua dhe Barbuda antarsohet ne OKB. 26 dhjetor - Hyn ne fuqi Kushtetuta re e Shqiperise ku shteti shqiptar emerohet Republika Popullore Socialiste e Shqiperise. 5 tetor ...

                                               

1992

Vllaznia Shkoder, kampione e futbollit ne Shqiperi.

                                               

1971

Datat e personave me poshte nuk jane te shenuara ne artikujt mbi biografine e tyre: ? - Avdi Xhaqku, nga Hogoshti, deshmor i Kombit shqiptare ? - Tupac Amaru Shakur, kengetare rap shqiptare

                                               

2005

18 Shtator - Hurrikan Rita. 7 Korrik - Shperthime ne stacione metro ne Londer. 25 Korrik - Hurrikan Dennis. 23 Gusht - Hurrikan Katrina.

                                               

Ahmeti II

Ahmeti II ishte sulltani i 21-te i Perandorise Osmane prej vitit 1691 deri me 1695. Ai ishte djali i Ibrahimit dhe Muzzazez Sultan. Gjate sundimit te vellezerve te tij, Ahmeti u mbajt ne kafes per afer 43 vite.

                                               

1981

4 Mars - Ne Prishtine fillojne demostratat e studenteve qe me vone shendrohen ne Demonstratat e `81-shit. 11 maj - Bob Marley vdes ne moshen 36 vjeçare nga kanceri. 17 dhjetor - Gjendet i vetevrare ne shtepine e tij kryeministri Mehmet Shehu. 2 J ...

                                               

Skymni

Skymni ose Scymni chii, ishte gjeograf grek nga Hiosi qe jetoi ne shek. III-II p.e.s. Per kete autor thuhet pa te drejte se ka perpiluar nje veper te emertuar "Periegesis". Autori i vertet i kesaj vepre ka hyre ne histori si Pseudo-Skymni qe si d ...

                                               

1939

23 gusht - Firmoset pakti i mossulmit mes Gjermanise dhe Bashkimit Sovjetik. Pakti Molotov–Ribentrop ishte nje pakt mossulmi reciprok ndaj dy shteteve. 6 shtator - Afrika e Jugut i deklaron lufte Gjermanise. 12 prill - Shqiperia behet pjese e mbr ...

                                               

Porta e Lartë

Porta e Larte ishte hyrja ne pallatin e Vezirit te Madh ne Stamboll, vendi ku Sulltani mbante ceremonine e mireseardhjes per ambasadoret e huaj. Por, Porta e Larte, me ne pergjithesi, tregonte edhe te gjithe Perandorine Osmane, ndodhite se ciles ...

                                               

Amantët

Amantet ishin nje fis i ilireve ne koherat antike me kryeqendren e tyre, ne Amantia, i cili ndodhej ne bregun e majte te rrjedhes se siperme te lumit Vjosa, ne kufirin e Ilirise dhe Epirit. Origjina e tyre mitike i lidh ata me abantet qe luftojne ...

                                               

23 Gusht

1921 - Faisal I emerohet Mbret i Irakut. 1943 - LDB: Çlirohet qyteti Kharkov. 1614 - Themelohet Universiteti i Groningenit. 1990 - Gjermania Lindore dhe Gjermania Perndimore shpallin se do te ribashkohen me 3 tetor. 1939 - Firmosja e paktit Gjerm ...

                                               

Varshava

President i qytetit: Hanna Gronkiewicz-Waltz Ne 1596 mbret Zygmunt III Waza transferohen kryeqytet nga Kraków ne Varshava Bashkia e Varshaves: Rada miasta st. Warszawy Dendesia: 3317/km2 Popullsia: 1 726 581 2014 Siperfaqja: 517.24 km2 Dikush the ...

                                               

Dinastia e Mehmet Ali Pashës

Dinastia e Mehmet Ali Pashes, e njohur edhe si Dinastia Alavite, ishte dinastia sunduese e Egjiptit dhe Sudanit, nga shekulli XIX deri ne mesin e shekullit XX. Eshte emeruar sipas Mehmet Ali Pashes, i cili konsiderohet themeluesi i Egjiptit modern.

                                               

Basili II

Basil II ishte nje perandore i Bizantit nga dinastia e Makedoneve i cili sundoi nga 10 Janari 976 deri me 15 Dhjetore 1025. Ishte i biri i Romanusit II. Ne kohen e vete ishte i njohur si Basil Porphyrogenituesi dhe si Basili i Riu, per te veçuar ...

                                               

Shpellat Karla

Shpellat Karla ose Karle ose qelat Karla jane nje kompleks faltoresh te lashta budiste ne Indi ne shpella shkembore qe gjenden ne Karli prane Lonavala-s ne shtetin e Maharashtras. Faltoret u zhvilluan pergjate nje periudhe nga shekulli II p.e.s. ...

                                               

Tunis

Tuniz eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i Tunizise, ne bregun verior te Afrikes, ndermjet basenit perendimor dhe lindor te Detit Mesdhe. Tunizi eshte ndertuar buze liqenit te ceket te Tunizit, nje gryke e Gjirit te Tunizit, lidhet me portin e ...

                                               

Filipi V i Maqedonisë

Filipi V i Maqedonise ishte mbret i Maqedonise nga viti 221 p.e.s. deri me 179 p.e.s. Ai ishte i biri i mbretit Dhimiter II te Maqedonise dhe u ngjit ne fronin maqedon pas vdekjes se kumbarit dhe kusheririt te tij, Antigonus III Doson.

                                               

Bardhyli

Bardhyli, rreth 449 p.e.s - rreth 356 p.e.s, ishte mbreti ilir nga fisi i Enkelejteve i cili formoi mbreterine me te njejtin emer dhe qe jetoi mbi 90 vjete, si pasardhes i tij, ne baze te letrave antike mirret mbreti Klit. Nga kjo le te kuptohet ...

                                               

Linja e Jireçekut

Linja e Jireçekut eshte nje linje imagjinare terhequr nga Gadishullit Ballkanik dhe shkon gjuhesore Zona Latin ndikim te Greqi per periudhen qe Pushtimit te Greqias nga Perandoria Romake deri ne ndarjen e njejte ne Perendim dhe Ostrom, ose rreth ...

                                               

Gnaius Fulvius Centumalus (konsull 229 p.e.s)

Gnaeus Fulvius Centumalus ka qene nje anetar i gjinise se plebejve romake te Fulvier dhe ne vitin 229 p.e.s. mori statusin e Konsulat, periudhe ne te cilen ai luftoi kunder mbretereshes ilire Teuta.

                                               

Filipi III i Maqedonisë

Filipi III Arrhidaeus sundoi si mbret i Maqedonise nga 11 qershori 323 p.e.s deri ne vdekjen e tij. Ai ishte djale i mbretit Filipi II te Maqedonise dhe Filines nga Larisa, dhe keshtu nje gjysme vella i moshuar i Aleksandrit te Madh. Me emrin e l ...

                                               

Dardanët

Dardanet ishin fis Ilir qe shtriheshin ne mesin e Ballkanit, kryesishte ne Kosoven e sotme dhe rrethinen e saj. Dardanet ishin fisi themelues i Mbreterise se Dardanise rreth shekullit IV p.e.s ne te cilen benin pjese dhe fiset e njohura Thunatet ...

                                               

Evropa e Maqedonisë

Evropa e Maqedonise ishte vajza e Filipit II dhe e gruas se tij te fundit, Kleopatra Euridika e Maqedonise. Gjeresisht besohet se ajo eshte vrare se bashku me nenen e saj, me urdher te Olimpias, gruaja e katert e Filipit dhe nena e Aleksandrit te ...

                                               

Shpellat Barabar

Shpellat Barabar jane arkitektura me e vjeter shkembore ekzistuese e shpellave ne Indi, qe datojne kryesisht nga Periudha e Perandorise Maurya, disa me mbishkrime te Ashoka-s, te gjendura ne Bllokun Makhdumpur te distriktit Jehanabad, ne Bihar, 2 ...

                                               

Kalaja e Ulqinit

Kalaja e Ulqinit, e njohur edhe si Qyteti i vjeter i Ulqinit eshte nje kala e lashte dhe lagje ne Ulqin, Mali i Zi. Eshte ndertuar mbi nje siujdhese te vogel ne bregdetit e Adriatikut. Gjurmet me te hershme te kalase i takojne periudhes parahisto ...

                                               

Shpellat Bhaja

Shpellat Bhaja ose Bhaje jane nje grup prej 22 shpellash shkembore qe datojne nga shekulli II p.e.s. qe gjenden ne distriktin Pune, afer Lonavala-s ne Maharashtra. Shpellat jane rreth 122 metra mbi fshatin Bhaja, ne nje rruge te rendesishme te la ...

                                               

1941

21 janar - LDB: Forcat austriake dhe britanike sulmuan qytetin Tobruk, Libi. 8 nentor - Krijohet Partia Komuniste Shqiptare. 9 janar - Fluturimi i pare i aeroplanit Avro Lancaster. 8 maj - Vasil Laçi qellon mbi Viktor Emanueli III.

                                               

1943

10 shtator - Pushtuesit gjermane krijojne Komitetin Ekzekutiv te Perkohshem me ne krye Ibrahim Biçakun. 21 nentor - Shpallet formimi i Legalitetit me kryetar Abaz Kupin. 8 shtator - Italia fashiste kapitullon. 10 korrik - Krijohet Shtabi i Pergji ...

                                               

Selca e poshtme

Ne Selcen e poshtme gjenden rrenojat e nje vendbanimi ilir, i cili daton nga shekulli IV dhe III p.e.s. Ne fillim te shekullit III p.e.s. ajo u be qendra e rajonit ilir Dasaretias. Varret monumentale te Selces se Siperme dhe zbulimet e tjera arke ...

                                               

Ramateerthami

Ramateertham-i eshte nje fshat panchayat ne Nellimarla mandal te distriktit Vizianagaram ne Andhra Pradesh te Indise. Eshte rreth 12 kilometra nga qyteti i Vizianagaramit. Eshte nje vend i famshem pelegrinazhi dhe nje sit i lashte arkeologjik qe ...

                                               

Varret Ilire të Selcës së Poshtme

Varret Ilire te Selces se Poshtme ndodhen ne afersi te qytetit te Pogradecit ne Shqiperi, ne fshatin Selce e Poshtme. Ne bregun e djathte te lumit Shkumbin, ne nje lartesi prej m mbi nivelin e detit, qendrojne mbetjet e qytetit te lashte te Pelio ...

                                               

Lista e librave shqip: K

Kur kujtojme Eshref Gjonçen, autor Dr. Zihni Haskaj - 2011 Kuçi i Laberise nder shekuj, shkruar nga Seit Alikaj. Kombi shqiptar ne prag te mijevjeçarit te trete. Ese. Ismail Kadare - 1998. Koncert ne fund te dimrit, roman, shkruar nga Ismail Kada ...

                                               

Manastiri i Deçanit

Manastiri i Deçanit eshte nje monument serbise i trashegimise kulturore ne Deçan, Kosove. Manastiri i Deçanit, i ndertuar ne shekullinXIV, eshte pjese e listes se monumenteve te mbrojtura te UNESCOs. Manastiri eshte ndertuar afer lumit Bistrica, ...

                                               

Spanja

Mbreteria e Spanjes ndodhet ne gadishullin e Pirenejve, ne Evrope. Eshte shtet amtare te Bashkimit Europiane qe ne viti 1986 dhe te Nato’s Ne perendim te saj ndodhet Portugalia, ne jug Gjibraltari dhe Maroku. Me Pirenejte ne veri kufizohet me Fra ...

                                               

Memoriali i Skënderbeut

Katedralja e dikurshme e Lezhes, e cila i kushtohej Shen Nikolles, qe nje ndertese e stilit gotik kolonial. Qe ne duart te krishtereve deri ne çerekun e fundit te shekullit XVI, dhe gjate viteve 80 te atij shekulli aty u ndertua xhamia. Gjate vit ...