ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 100
                                               

Kukulla (roman)

Kukulla eshte roman i autorit shqiptar Ismail Kadare botuar nga shtepia botuese Onufri ne vitin 2015. Fillimisht ishte pjese e librit Mengjeset ne Kafe Rostand botuar me 2014, por me vone u botua si liber me vete, se pari ne France, e pastaj ne s ...

                                               

Gjuha hutterite

Gjuha Hutterite eshte nje dialekt i Gjermanishtes se Eperme te varietetit bavarez te gjuhes gjermane, qe flitet nga komunitetet Hutterite ne Kanada dhe Shtetet e Bashkuara. Hutterite quhet gjithashtu Tirolean, por ky eshte nje anakronizem.

                                               

1928

Datat e personave me poshte nuk jane te shenuara ne artikujt mbi biografine e tyre: ? - Metush Krasniqi, Atdhetar shqiptar nga Dajkoci-Dardana Kosove ? - Ali Hadri, historian dhe akademik shqiptare ? - Murat Isaku, shkrimtar shqiptare

                                               

1897 në film

12 shkurt - Vola Vale - Aktore amerikane v. 1970 28 tetor - Edith Head - Projektuese kostumi amerikane v. 1981 19 qershor - Moe Howard - Aktore dhe humoriste amerikane v. 1975 10 shkurt - Dame Judith Anderson - Aktore v.1992 23 shtator - Walter P ...

                                               

Lista e viteve në film

1897 1894 - Thomas Edison rregjistron te psheretiren e Fred Otts. 1893 1896 1895 1898 1888 - Roundhay Garden Scene eshte filmi i pare i rregjistruar. 1892 1899 - Hirushja 1890 1891 1889

                                               

Changeling (film)

Changeling shq. Femije i nderruar eshte nje drame amerikane e vitit 2008, filmi eshte i drejtuar nga regjizori Clint Eastwood dhe i shkruar nga J. Michael Straczynski. Ron Howard per qellim te drejtperdrejte, por duke planifikuar konfliktet çoi n ...

                                               

1932

Datat e personave me poshte nuk jane te shenuara ne artikujt mbi biografine e tyre: ? - Rudolf Sopi, xhirues shqiptar, xhiruesi i pare i filmit ne Kosove † 1984 ? - Fehmi Agani, filozof, sociolog dhe politikan i doktoruar, akademik, gazetar dhe H ...

                                               

1986

13 janar - Filloi lufta qytetare ne Jemen. KS Dinamo e njohur si Dinamo Tirana kampione e Shqiperise ne futboll. 11 janar - Zyrtarisht u hap Gateway Bridge, Brisbane ne Queensland, Australi.

                                               

1924

25 Janar - Ne France mbahen per se pari here lojrat olimpike dimerore. Ne vitin 1924 u zhvillua revolucioni i qershorit. 16 qershor 1924 krijohet qeveria e Fan S. Nolit.

                                               

1931

Datat e personave me poshte nuk jane te shenuara ne artikujt mbi biografine e tyre: ? - Dritero Agolli, shkrimtar shqiptare ? - Nasho Jorgaqi, shkrimtar shqiptare ? - Karmell Kandreva, shkrimtar shqiptare † 1982

                                               

1930

Datat e personave me poshte nuk jane te shenuara ne artikujt mbi biografine e tyre: Bedri Dedja, shkrimtar shqiptare † 2004 Muharrem Qena, aktor shqiptare Fatos Arapi, shkrimtar shqiptare Dhimosten Budina, arkeolog shqiptar me shtetesi Ruse Vukaš ...

                                               

1929

Datat e personave me poshte nuk jane te shenuara ne artikujt mbi biografine e tyre: Minir Dushi, shkrimtar, akademik dhe profesor shqiptare

                                               

Filmi pa zë

Film pa ze eshte nje film qe nuk ka te regjistruar ze krahas filmit. Ne filmat pa ze, per me shume zbavitje, dialogu transmetohet me shenja te heshtura, mimika, dhe titra. Ideja per kombinimin e fotografive levizese-filmit me audion e regjistruar ...

                                               

Japonez

Japonez ose japoneze mund te referohet tek: Gjuha japoneze ose japonishtja eshte gjuha e folur nga japonezet. Gjuha klasike japoneze Japonezet jane popull me origjine nga Japonia dhe qe jetojne ne vende te ndryshme te botes Diçka e, nga, ose ne l ...

                                               

Gjuha klasike japoneze

Gjuha klasike japoneze, ose japonishtja klasike, eshte gjuha te folurit dhe shkruarit ne Japni mes viteve 794 dhe 1185 ne kohen e njohur si periudha Heian. Pra, japonishtja klasike eshte faze e zhvillimit te japonishtes se sotme qe ka pasuar nga ...

                                               

Gjuhët japoneze

Familja japoneze e gjuhes perfshin gjuhen japoneze te folur ne ishujt kryesore te Japonise, si dhe gjuhet Ryukyuan te folura ne ishujt Ryukyu. Familja eshte pranuar gjeresisht nga gjuhetaret dhe termi "gjuhe japoneze" eshte shpikur nga Leon Seraf ...

                                               

Japanologjia

Japanologjia eshte nje fushe akademike interdisiplinare e Orientalistikes, e cila merret me hulumtimin, e gjuhes dhe letersise, historise, fese, filozofise dhe kultures se Japonise. Si themelues te japanologjise mund te merren: L. Frois, J. Rodri ...

                                               

Gjuha e izoluar

Nje gjuhe e izoluar, ne kuptimin absolut, eshte nje gjuhe e natyrshme pa nje marredhenie te dukshme gjenealogjike me gjuhet e tjera, nje qe nuk eshte demonstruar te zbrese nga nje paraardhes i zakonshem me ndonje gjuhe tjeter. Gjuhet e izoluara j ...

                                               

Gjuha Ainu

Hinkaido Ainu eshte i vetmi mbijetues i gjuheve Ainu. Eshte folur nga anetaret e grupit etnik Ainu ne ishullin japonez te Hokkaidos. Deri ne shekullin e 20, gjuhet Ainu u folen edhe pergjate gjysmes jugore te ishullit Sakhalin dhe nga numri i vog ...

                                               

Japan

Japan ose Japane mund te referohet tek: Gjuha japoneze Diçka e, nga, ose ne lidhje me vendin e Japonia Japanet jane popull me origjine nga Japonia dhe qe jetojne ne vende te ndryshme te botes

                                               

Dhimitër Xhuvani

Dhimiter Xhuvani lindi me 23 maj 1934 ne Pogradec. Studioi letersi ne Tirane dhe ne Institutin e Letersise "Gorki" te Moskes. Vdiq ne Tirane me 19 tetor 2009. Ishte djali i mesuesit te nderuar elbasanas Kostaq Xhuvanit. Ne vitin 1944 familja e ti ...

                                               

Demografia e Palaut

Grupi me i madh etnik ne Palau jane Palauanet e lindur, te rraces Melaneze. Mikronezianet, Polinezianet, Indo-Evropianet dhe Aziatiket me se shumti nga Filipinet, perbejne grupet minoritare. Rreth dy te tretat e popullsise jane te Krishtere, Kato ...

                                               

Kultura e Meksikës

Kultura e Meksikes e reflekton historine e saj komplekse, duke treguar perzirjen e kultures ametare me kulturen spanjolle.

                                               

Japonia

Japonia eshte nje shtet ishullor ne Azine lindore. Ndodhet ne Oqeanin paqesor, shtrihet ne lindje te Detit te Japonise, Republikes Popullore te Kines, Korese veriore, Korese jugore dhe Rusise, nga Deti Ohotsk ne veri tek Deti i Kines Lindore dhe ...

                                               

Ishujt Ryukyu

Ishujt Ryukyu, gjithashtu i njohur si Ishujt Nansei jane nje zinxhir ishujsh japoneze qe shtrihen ne jugperendim nga Kyūshū ne Tajvan: Ōsumi, Tokara, Amami, Okinawa, dhe Sakishima, me Yonaguni me perendimin. Me te medhenjte jane kryesisht ishuj t ...

                                               

Francez

Francez ose Franceze mund te referohet tek: Francezet jane popull qe jetojne ne France, ose qe kane origjine franceze. Gjuha frenge Diçka e, nga, ose ne lidhje me vendin e Frances.

                                               

Demografia e Monakos

Ne principaten e Monakos jetojne 30 000 banore te huaj, 30 000 te huaj punetor te perkohshem dhe 7600 popullsi vendase. Shumicen e popullsise e perbejne Francezet, me 47 %, ndersa popullsia vendase Monakienet i Italianet perbejne 16 % te popullsi ...

                                               

Kantoni Valais

Wallis, eshte nje nga 26 kantonet e Zvicresqe shtrihet ne jug-perendim te Zvicres ne Alpet Pennine rreth lugines te lumit Rhone nga burimi gjer tek lumi Geneva. Kantoni eshte nje nga pjeset me te thata te Zvicres ne qendren e lugines Rhone.

                                               

Hapësira e mbyllur

Hapesira e mbyllur ndryshe quhet edhe enterier. Kjo fjale vjen nga gjuha frenge interieur, qe d.m.th brenda.Hapsira te mbyllura jan ato hapsira qe kan kufij qe I ndajne nga hapsirat e jashtme. Hapsira te mbyllura jan:trupi I nenes,muret e shtepis ...

                                               

Fakulteti i Filozofisë, Universiteti i Malit të Zi

Fakulteti i Filozofise i Universitetit te Malit te Zi eshte njeri nga institucionet publike arsimore te Universitetit te Malit te Zi. Ndertesa e tij eshte e vendosur ne Nikshiq, ne afersi te qendres se qytetit.

                                               

Kebeku (provincë)

Kebek frengjisht: Québec /ke.bɛk/ eshte nje province ne Kanada. Provinca ka nje siperfaqe 1.667.441 km² dhe popullsi 8.356.851 banore dhe eshte themeluar me 1 korrik 1867. Kebeku eshte provinca me e madhe ne Kanada dhe e vetmja ne te cilen gjuhe ...

                                               

Mirko Gashi

Mirko Gashi i biri i atdhetarit Mark Gashi, u lind me 2 shkurt 1939 ne Kraleve, Serbi. Shkollen fillore e kreu ne Presheve ndersa Gjimnazin ne Gjilan. Ka kryer edhe nje shkolle per gazetare. Ka punuar si mesues ne fshatin Caravajke te Presheves, ...

                                               

Franca

Franca, zyrtarisht Republika Franceze, shtet i Evropes perendimore, eshte i perbere nga Franca metropolitane dhe nga departamentet e pertejdetit. Parisi eshte qyteti me i madh dhe kryeqytet i Frances. Franca eshte nje nga themelueset e Bashkimit ...

                                               

Demografia e Algjerisë

Demografia e Algjerise 90 % e popullsise eshte e vendosur ne veri, ne bregdet. Ne jug jetojne diku 1.5 milion banore, shumica e tyre ne Oaza te shkretetires. Popullata e perzier berbe dhe arabe jane kryesisht te fese Islame 99%. Fete tjera jane m ...

                                               

Fakulteti i Filologjisë i Universitetit të Prishtinës

Katedrat e para te Fakultetit te Filologjise te Universitetit te Prishtines jane themeluar ne vitin akademik 1960/61. Atehere deget e Fakultetit te sotem u hapen dhe vepronin ne kuader te Fakultetit Filozofik te Prishtines. Se pari eshte hapur Ka ...

                                               

Nermin Vlora Fallaschi

Nermin Vlora Fallaschi lindi me 18 prill te vitit 1921 ne Tirane. Qe ne shkollen e mesme merret me shkrime e perkthime nga gjuha frenge e italiane per radion e Tiranes. Me pas u largua ne Itali, ku studio shkencat juridike. Fakti qe fliste disa g ...

                                               

Besnik Mustafaj

1983: Gazetar ne gazeten "Zeri i Popullit". 1988: Perkthyes ne Institutin e Studimeve Marksiste Leniniste. 1982: Pedagog ne Universitetin e Tiranes 1990: Kryeredaktor i revistes "Bota Letrare" 1991: Deputet ne legjislaturen XII te Kuvendit te Shq ...

                                               

Gjuhët veriore gjermanike

Gjuhet veriore gjermane perbejne nje nga tre deget e gjuheve gjermane, nje nengrup i gjuheve indo-evropiane, se bashku me gjuhet perendimore gjermane dhe gjuhet gjermane te zhdukura.Ky grupi i gjuhes nganjehere njihet edhe si gjuhet nordike ", nj ...

                                               

Ishujt Faroe

Ishujt Faroe jane ishuj te Danimarkes. Ishujt Faroe jane ishuj qe ndodhen ne pjesen veriore te Oqeanit Atlantik. Se bashku me Grenlanden jane territore autonome te Mbreterise se Danimarkes. Ishujt kane nje siperfaqe prej rreth 1.400 kilometra kat ...

                                               

Gjuhët gjermanike

Gjuhet gjermanike jane nje dege e familjes indo-evropiane te folur ne menyre te natyrshme nga nje popullsi prej rreth 515 milion njerez kryesisht ne Ameriken e Veriut, Oqeani, Afriken Jugore dhe Evrope. Gjuhet perendimore gjermane perfshijne tre ...

                                               

Vilajeti i Janinës

Vilajeti i Janines gjate kohes se perandorise Osmane ishte njesi administrative. Qender e vilajetit ishte Janina. Sipas shenimeve te viteve 1905-1906 ne kete vilajet jetonin 537.662 banore. Shenimet japin te dhena per perkatesin fetare te 227.484 ...

                                               

Myqerem Janina

Mykerem ose Myqerem bej Janina ka qene njeri prej specialisteve me te mire shqiptare te studimeve osmane, ku spikat perkthimi i Defterit te Sanxhakut Arnaut botuar nga historiani Halil Inalcık. Ka perkthyer gjithashtu edhe nga turqishtja moderne, ...

                                               

Ali Pashë Tepelena

Ali Pasha i njohur edhe si Ali pashe Janina ose Ali pashe Tepelenjoti qe nje sundimtar i fuqishem feudal i Perandorise Osmane me tendenca autonomiste qe shnderroi Ejaletin e Janines ne pashallek.

                                               

Mehmet Esat Bulkat

Mehmet Esat Pasha ose Esat pashe Janina njohur si Mehmet Esat Bylkat pas ligjit te mbiemrave ka qene ushtarak shqiptar i Perandorise Osmane, komandant i rrethimit te Janines dhe pjesmarres aktiv gjate Luftes se Pare Boterore dhe me pas ne ushtrin ...

                                               

Ali Pasha

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Ali Pasha. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Muhamed Ali Pasha - Egjipti Ali Pashe Gucia - Malci Ali Pa ...

                                               

Sanxhaku i Janinës

Sanxhaku i Janines funksionoi gjate Perandorise Osmane deri ne 1912, me shpalljen e Pavaresise se Shqiperise, kur ishte i perbere nga kazate e meposhtme: Kazaja e Lehoves Kazaja e Filatit Kazaja e Leskovikut Kazaja e Ajdonatit Kazaja e Konices Ka ...

                                               

Korfuzi (qyteti)

Korfuz eshte qytet ne rajonin Ishujt e Jonit. Qyteti u be i njohur si "Qyteti i keshtjellave", sepse ne qytet ka dy keshtjella. Siperfaqja e qytetit eshte 41.905 km2, ndersa popullsia eshte me 39.487 banore.

                                               

Xhamia e Asllan Pashës

Xhamia e Asllan Pashes eshte nje xhami ne Janina, Greqia. Ajo eshte dertuar me 1618, perbri faltores Shenjan Teologut. Minareja e kesaj xhamie ka 75 shkalle. Mori statusin monument kulture ne vitin.

                                               

Foto Strakosha

Foto Strakosha, ka qene portier dhe kapiten i kombetares shqiptare te futbollit. Me kombetaren ka luajtur 72 ndeshje, prej te cilave 29 miqesore, 24 kualifikuese per kupen e botes dhe 28 per kampionatin evropian. Ndeshjen e tij te pare me ekipin ...

                                               

Flamuri i Zvicrës

Formen e flamurit zvicerane nuk eshte percaktuar me ligj. Ndryshe nga shumica e flamujve te tjera kombetare, por ajo eshte perdorur kryesisht ne forme katrore, vetem per te thellesise se detit dhe te transportit ujor ne brendesi kompani zvicerane ...